Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi’nden Başkan Topbaş’a ziyaret… 16.2.2007

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Sun Guoxiang, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş´ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleştirilen ziyaret sonrasında gazetecilere açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çin ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin son günlerde yakaladığı hızlı gelişme sürecinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Türkiye-Çin arasındaki ilişkileri yerel boyutta da geliştirmeyi arzu etmekteyiz” dedi.     

 

İstanbul ile Şangay’ın ‘Kardeş Şehir’ olduğunu hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, Çin Halk Cumhuriyeti’nden 4 büyükşehir belediye başkanını 12-15 Nisan tarihlerinde İstanbul´da Dünya Büyükşehirler Belediyeleri Konferansına davet ettiklerini kaydetti.  

 

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Guoxiang da Türkiye ile Çin arasındaki dostluk ilişkilerinin tarihe dayandığını ifade ederek, ülkelerinin en büyük şehirleri olan İstanbul ile Şangay arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesinin, iki ülkenin kültürel ve ticari ilişkilerinin gelişmesinde büyük rol oynayacağını söyledi.     

 

Guoxiang, Çin Ankara Büyükelçisi olarak iki ülkenin dostluk ilişkilerinin daha da iyi bir noktaya taşınması konusunda elinden gelen gayreti göstereceğini vurguladı. Ziyaretin sonunda Başkan Kadir Topbaş, Büyükelçi Sun Guoxiang’e fotoğraflarla İstanbul’u tanıtan bir kitap hediye ederken, Büyükelçi Guoxiang de Kadir Topbaş’a Çin işi el yapımı bir vazo takdim etti.