Büyükşehir’den 80 engelliyi daha Akülü Tekerlekli Sandalye 16.2.2007

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği işbirliğiyle düzenlediği “Her Özürlüye Akülü Tekerlekli Sandalye Yardım” kampanyası devam ediyor. Feshane’de Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleşen törenle, 80 engelli vatandaş daha ‘Akülü Tekerlekli Sandalye’ sahibi oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin günlük yaşamları dört duvarla sınırlı olan engelli vatandaşları sosyal hayata katabilmek amacıyla Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği ile birlikte 2005 yılında başlattığı “Her Özürlüye Akülü Tekerlekli Sandalye Yardım” kampanyasında bugüne kadar 223 akülü tekerlekli sandalye ihtiyaç sahiplerine teslim edildi.   Bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla Feshane Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle, 80 engelli vatandaş daha akülü tekerlekli sandalyesine kavuştu. Törende İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Eşi ve Kadın Koordinasyon Merkezi Başkanı Özleyiş Topbaş, Görme Özürlü Milletvekili Lokman Ayva, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Başkanı Ramazan Baş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Cemal Merdan ile engelli vatandaşlar ve aileleri de yer aldı.       

 

Başkan Topbaş; “Akülü sandalye kampanyamıza işadamlarından destek bekliyoruz…” 

Sandalye dağıtım töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un 14 milyonluk büyük bir aile olduğunu ve aile sevinci ile hüznünü birlikte yaşadığını belirterek, “Bugünü ve geleceği paylaşmamız gerekiyor. Bizim toplumsal geleneğimizde ve inanç dünyamızda bu vardır. Akülü sandalye dağıtımında hedeflerimize ulaşmadık. İşadamlarımızdan destek bekliyoruz, yeterli destek verilmedi. Oysa engelli insanları mutlu etmek, paylaşmayı bilmek bambaşka bir şey. Bugün siz yardım edersiniz, gelecekte yardım almak durumunda kalırsanız, buna hak kazanırsınız. Dağıtımını yaptığımız akülü sandalyelerin alımında katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz ve bu katkılarının devamını bekliyoruz. Bugün burada 80 arkadaşımız az da olsa bireysel özgür hareketlerine kavuşacaklar” diye konuştu.  

 

İstanbul özürlülere göre dizayn ediliyor…  

Günümüzde insanların televizyonun yaygınlaşmasıyla birbirinden uzaklaşır hale geldiğini ve evlere çekildiğini vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Sahilleri terk ettiler, parkları terk ettiler, artık bir araya gelmemeye başladılar. Baktık ki bir yerlerde yanlışlık var. Sokakları meydanları paylaşmamız gerekiyordu. Biz ne kadar çok ortak mekan sayısını çoğaltırsak, o denli hoşgörü ve sevgi gelişir. İstanbul bunu yakaladı işte. Sorunları birlikte çözüyoruz. Biliyoruz ki medeniyetleri insanlar kurdu ve medeniyetleri yine insanlar yıktı. Biz tarihler boyunca hep medeniyetler kuran milletlerin torunları olduk. Sorunlar olabilir. Ama yeter ki o sorunlara gönlümüzü vererek çözüm yolları arayalım. Bakınız Milletvekilimiz Lokman Ayva 11 yaşındayken gözleri kör oldu. Hiç kimsenin öyle olmayacak diye bir garantisi yok. O yüzden yaşadığımız çevrenin herkesin kullanabileceği şekilde olması önemli. Bu, zaten mimar olduğumdan kendi mesleğime olan saygımdan da kaynaklanıyor. Yaptığım okul projelerinde özürlülerin durumunu göz önüne alarak mutlaka özürlü asansörü ve özürlülerin kullanabileceği WC koyduk. Göreve geldikten sonra otobüslerimizi ve tramvaylarımızı özürlülerin kullanabileceği şekle getirdik. Yakın zamanda bütün üst geçitlerimizi özürlü vatandaşlarımızın kullanabileceği şekilde yeniden dizayn ediyoruz.”     

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Belediye Başkanı olduğu dönemde kurulan Fiziksel Engelliler Vakfı’nın kurucuları arasına kendisinin de yer aldığını hatırlatan Başkan Topbaş, vakfa o günden beri elinden geldiğince hep yardımcı olmaya çalıştığını kaydetti.  

 

Lokman Ayva; “Türkiye sosyal alanda Bolu Tüneli’nden çıkmıştır…”  

Görme Özürlü Milletvekili Lokman Ayva da çoğu zaman eğitim sisteminin insanları yetiştirmeyip körelttiğini ve şehirlerin insanları geliştirmek yerine gerilettiğini belirterek, “Benim Bolu Tüneli bir formülüm var. Ankara’dan gelirken Bolu Tüneli’nden çıkın ve arkanıza bakın. Sadece gördüğünüz kara bir delik. Sadece bunu görebilirsiniz. Arkada kalan hiçbir şeyi göremezsiniz. İşte Türkiye Bolu Tüneli’nden çıkmıştır. Artık sosyal alanda, eğitim alanında şehir hayatı alanında Bolu Tüneli’nden çıktık” dedi.  

 

“Kadir Topbaş, Engelleri Kaldıran Başkan…”     

Sadece İstanbul’da değil bütün Türkiye’de engellerin kalkmaya başladığını vurgulayan Lokman Ayva, “Ben bu yüzden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımızı ‘Engelleri kaldıran Başkan’ ilan ediyorum. Başbakanımız engelleri kaldıran başbakandır. Artık Türkiye engellileri konuşmayı başladı. Niye çünkü dünyanın en iyi belediye başkanı İstanbul’da ve en iyi Başbakanı Türkiye’de… Bu elektrikli sandalyeleri alan arkadaşlardan rica ediyorum. Sahiller sizi bekliyor, tiyatrolar sizi bekliyor. Sinemalar sizi bekliyor. Ben size güveniyorum. Allah yardımcınız olsun” diye konuştu.  

 

Törende konuşan İstanbul Belediye Meclisi Üyesi Cemal Merdan ise, Türkiye’de son yıllarda sessiz bir hizmet devrimi yaşandığına dikkat çekerek, “Bugün bu salonda sessiz devrim kahramanlarıyla beraberiz. Bu insanlar çok fazla anlatılmıyor, çok fazla medyada yer bulmuyor. Ama ülkemizde değişim çok ciddi bir hızla devam ediyor. Bu insanlar toplumumuzun en dezavantajlı kesimi özürlülerin, ‘kimsesizlerin kimsesi’, sahibi oluyor. Eğitim, sağlık, rehabilitasyon ve ulaşım gibi alanlarda 5 yıl öncesinden tahmin edemeyeceğimiz çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmaları yapmak için yürek sahibi olmak lazım, beyefendi olmak lazım. Yüreğimizi toplumumuzun her kesimine açmak lazım” şeklinde konuştu.  

 

Törende konuşmaların ardından bütün engellileri temsilen 3 engelli vatandaşa akülü tekerlekli sandalyeleri Başkan Kadir Topbaş ve Eşi Özleyiş Topbaş tarafından verildi. Ardından diğer engelliler de sandalyelerini alarak toplantıdan mutlu ve umutlu bir şekilde ayrıldılar.