UCLG, Birleşmiş Milletler’de gözlemci statüsüne kavuşacak 27.9.2012

UCLG ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, New York’taki temaslarını tamamlayarak yurda döndü. Başkan Topbaş, gözlemci statüsüne kavuşacak Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı’nın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılacağını söyledi.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2015 Sonrası Dünya ve Kalkınma Vizyonu toplantılarına katılmak üzere gittiği New York’tan döndü. Atatürk Havalimanı’nda, temasları hakkında gazetecilere açıklama yapan Başkan Kadir Topbaş, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un üst düzey olarak tespit ettiği 27 panelist ile birlikte Birleşmiş Milletler’deki (BM) kalkınma toplantılarına katıldıklarını belirterek, ziyaretinin çok verimli geçtiğini söyledi.

 

2015 yılı sonrasında kentlerin yol haritasını ve ‘Bin Yıllık Kalkınma’ gündemli BM’nin çalışmalarına ışık tutacak önerilerde bulunmak amacıyla toplantılar düzenlediklerini hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, şunları söyledi: “Her şeyden önce insanlığın geleceği için çalışma yapmanın gururunu yaşamaktayım. Dünyada birçok sorun var. Çevreden tutun da çocuk istismarı ve ölümlerine kadar birçok konu var. Bunlarla ilgili gelecek adına bir yol haritası hazırlanıyor. Yapılacak çalışmanın ardından ortaya çıkacak rapor, Birleşmiş Milletler’in gündemine getirilecek. Bu gündemle tartışıldıktan sonra ulusların bu konuda alınacak kararlara uyması istenecek.”

 

Başkanlığını yürüttüğü Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) adına da çalışmalarda bulunduğunu dile getiren Başkan Topbaş, “Sayın Ban Ki-Moon ile yaptığımız görüşmelerde özellikle BM’de yerel yönetimin sesi olma adına gözlemci statüsüne kavuşturulmamızı arzu ettiğimizi söyledim. New York'ta aynı zamanda 6. Komite Başkanı ve 67. Dönem Başkanıyla görüşmeler yaptım. Oldukça verimli geçti. Destek aldığımızı ifade edebilirim. Bu konuda arzu ettiğimiz hedefe ulaşacağız. Böylece UCLG olarak BM Genel Kurulu’nda bizim de gözlemci statüsüne kavuşarak katılımımız sağlanacak” dedi.