Başkan Topbaş; “Kar eden belediye şirketlerini halka açacağız…” 14.2.2007

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kar eden belediye şirketlerinin halka arzı ya da satışıyla ilgili çalışmalar yaptıklarını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 4. Uluslararası Kamu ve Yerel Yönetim Finansmanı Kongresi’nde gazetecilerin belediye şirketlerinin özelleştirilmesiyle ilgili sorularını cevaplandırdı. Kar eden belediye şirketlerinin halka arzı ya da satışıyla ilgili çalışmalar yaptıklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, İGDAŞ’ın tamamen satışını düşünmediklerini, tahvil olarak halka arzı için de çalışmalar yaptıklarını söyledi.  

 

KİPTAŞ ve İDO’nun tahvillerinin halka arzı konusunda da çalışmalar yaptıklarını ifade eden Kadir Topbaş, ileride İSKİ’de de tahvil ihracına girebileceklerini kaydetti. Başkan Topbaş, “İSKİ için şu anda değerlendirmeler yapılıyor. Ancak büyük ölçekte olmayacak” dedi.   Çok büyük ulaşım yatırımlarına başladıklarını ve kaynak yaratmak için sözünü ettiği çalışmaları yapmak istediklerini aktaran Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Yurtdışı çalışmalarında da özellikle KİPTAŞ şu anda Şam’da bir çalışmaya girmek, bir anlaşma yapmak üzere. 10 bin konutluk bir talep var orada. Romanya’da, Üsküp’te konut talepleri var ve görüşmeler devam ediyor. İGDAŞ’ın Suudi Arabistan’da, Suriye’de ve Romanya’da çalışmaları var. Şirketlerimizin uluslararası boyuta çıkarak marka değerini yükseltmesi, daha iyi fiyatlarla satmamız veya halka arz ettiğimiz zaman rakamların yüksek olması anlamına gelmektedir” diye konuştu.  

 

“Borcu olmayan, kredisi yüksek bir belediyeyiz…”  

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin borcu bulunmayan belediyelerden biri olduğunu ve kredilerinin oldukça yüksek olduğunu vurgulayan Kadir Topbaş, “Şu anda ulaşımdaki yatırımlarımıza ciddi kaynak ihtiyacımız var. Hükümetimizden özellikle ulaşımda metro ağırlıklı yatırımlara destek istedik. Bunu aldığımız takdirde bir problem yok, almadığımız takdirde bizim bu yıl itibariyle ek olarak 1 milyar dolar civarında bir kaynak bulmamız gerekiyor. Burada da bizim bazı gayrimenkullerimizin satışı söz konusu... İETT garajı olarak bahsedilen Levent’teki arazimiz gibi belediyeye ait gayrimenkulleri değerlendiriyoruz” şeklinde konuştu.