Başkan Kadir Topbaş Aşure Günü’nde Gazi Cemevi’ni ziyaret etti 4.2.2007

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Muharrem ayı münasebetiyle Gazi Cemevi’ndeki aşure gününe katıldı. Başkan Topbaş ziyarette Gazi Cemevi Vakfı’na cemevinin tapusunu vereceklerini müjdeledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Muharrem ayında tutulan orucun ardından gelen Aşure Günü için Gazi Mahallesi Cemevi’nde düzenlenen törene katıldı. Kerbela’da Peygamber Efendimiz’in Torunu Hz. Hüseyin’in şehit edilmesinin yıldönümü olarak da bilinen Aşure Günü toplantısına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Erhan Erol, Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Elmas, Gaziosmanpaşa Kaymakamı Ferhat Çağlar, İlçe Müftüsü Salih Sağlam, İlçe Emniyet Müdürü Salih Körşen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Hacıoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.     

 

Davetlilere aşure ikram edilen anma töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gaziosmanpaşa ile Gazi Mahallesi’nin sonradan geliştiğini belirterek, gönüllerinin bu mahalleyi de park, bahçe, kültür merkezi, ibadethane, hastane, okul ve depreme dayanıklı güvenilir konutlarıyla modern bir yaşam merkezi haline getirmek istediğini söyledi.  

 

Kadir Topbaş, “Bunu kimseyi incitmeden, mağdur etmeden, el birliği ile yapacağız. Ayrıca burada en kısa zamanda bir kültür merkezi yaparak geleceğimiz olan gençlerin istifadesine sunmak istiyoruz. Mülkiyeti Gaziosmanpaşa Belediyesi’ne ait arsa üzerine kurulmuş olan Gazi Cemevi’nin arsa tapusunun da Cemevi yönetimine vereceğiz” dedi. Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Elmas da Kerbela şehitlerini anmak maksadıyla düzenlenen aşure günü etkinliğine katıldıkları için Başkan Topbaş ve ilçe protokolüne teşekkür etti. Elmas, Türkiye’nin her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğunu, farklı kültürlerin gelenek ve göreneklerinin yaşatılmasının birlik ve beraberliği pekiştireceğini kaydetti.     

 

Gaziosmanpaşa Müftüsü Salih Sağlam ise, Kerbela’da şehit edilen Hz. Hüseyin’in acısını bütün Müslümanların yüreklerinde yaşadığını vurgulayarak, Peygamber Efendimiz’in Kur’an-ı Kerim’in ve Ehl-i Beyt’in yolunda gidenlerin yanılmayacakları müjdesini verdiğini hatırlattı. Yapılan konuşmaların ardından Kuran’ı Kerim’in Türkçe meali okundu ve davetlilere aşure ile pilav dağıtıldı.