Kapalıçarşı Zirve için İstanbul’da bulunan Başkanları ağırladı 27.4.2007

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 4. Dünya Belediye Başkanları Zirvesi’ne katılan Belediye Başkanları ve delegelerle Kapalıçarşı’nın mistik atmosferinde buluştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 4. Dünya Belediye Başkanları Zirvesine katılan bazı belediye başkanlarıyla ikili görüşmeler yaptı. Hilton Oteli’ndeki görüşmelerde Kadir Topbaş, Moskova, Beyrut ve Kuveyt’in de aralarında bulunduğu bazı kentlerin belediye başkanlarıyla bir araya gelerek, çevre, trafik, sağlık ve kültür konularında görüş alışverişinde bulundu. Başkan Topbaş, Cakarta Valisi Haji Sutiyoso ile birlikte düzenledikleri basın toplantısında İstanbul ile Cakarta arasındaki “Kardeş Şehir” protokolüne de imza attı.  

 

Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi 4. Dünya Belediye Başkanları Zirvesi’ne katılan Belediye Başkanları ile delegelere Kapalıçarşı’nın gizemli atmosferinde akşam yemeği verdi. Her gün saat 20.00’de kapanan Kapalıçarşı’nın Kalpakçılar Caddesi başkanları ağırlamak için masalarla donatıldı. Cadde üzerindeki ağırlıklı olarak kuyumculardan oluşan esnaf da dükkanlarını açık tuttu. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın masa masa dolaşarak konuklarına ‘hoş geldiniz’ dedi, hatıra fotoğrafı çektirdi ve sohbet etti. Konuklarıyla yakından ilgilenen Başkan Kadir Topbaş, Kapalıçarşı esnafını da unutmadı. Esnafın dükkanlarını ziyaret ederek ‘hayırlı işler’ dileyen Başkan Topbaş, daha sonra misafirleriyle birlikte yemek yedi.  

 

Konukların maket gemi, şal ve flama gibi hediyelerini kabul eden Topbaş, Kuveyt Belediye Başkanı Abdulrahman Al-Humeıdan ve Cakarta Valisi Haji Sutiyoso’nun da aralarında bulunduğu konuklarıyla haşhaşlı talaş böreği, kuzu tandır ve Sarayda Esintiler menüsünden oluşan yemekleri yedi. Konuklar, üç ilahi dinin temsilcilerinin birlikte seslendirdiği ‘Asırlarda Birlikte Yaşamak’ konseri ve Fatih Erkoç’un söylediği şarkılarla unutulmaz bir gece yaşadılar.