İstanbul ile Cakarta arasında ‘Kardeş Şehir’ protokolü imzalandı 25.4.2007

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Endonezya’nın Cakarta Valiliği arasında “Kardeş Şehir” anlaşması imzaladı. Başkan Kadir Topbaş ile Cakarta Valisi Haji Sutiyoso imzaladığı protokol kapsamında başta kültürel, sosyal ve ekonomik alanlar olmak üzere her konuda işbirliği yapılması hedefleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Endonezya Cumhuriyeti Cakarta Valiliği ‘Kardeş Şehir’ oldu. Hilton Oteli’nde gerçekleşen Kardeş Şehir protokolüne İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Cakarta Valisi Haji Sutiyoso imza attı. İmza töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, dost ve kardeş ülke Endonezya Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin çok uzun yıllara dayandığını ve iki ülke arasında çok derin bir bağ olduğunu belirterek, “İki halk da birbirine karşı büyük bir sevgi ve saygı duymaktadır. Tsunami felaketinden sonra biz Banda Aceh’e giderek orada gücümüz yettiğince yaraları sarmaya ve acıları paylaşmaya çalıştık. Sayın Başbakanımızın bölgeye yaptığı ziyarette de kendisiyle 5 gün boyunca deprem felaketine uğrayan bölgeyi dolaştım” dedi.     

 

1998 yılında Başbakan Erdoğan’ın Belediye Başkanlığı döneminde imzalanan iyi niyet adımının kendi dönemimde Kardeş Şehir boyutuna taşınmasını çok önemsediğini vurgulayan Kadir Topbaş, “İstanbul’da Sayın Başbakanımızın başladığı bazı işleri bitirmem benim için onur vericidir. Teknik heyetlerimizin yapacakları çalışmalar sonucunda kültürel, sosyal ve iktisadi alanlar başta olmak üzere her konuda karşılıklı işbirliğini geliştireceğiz. Zaten var olan dostluğumuzun gelişmesinde önemli adımlar atmış olacağız. Bu attığımız imzanın her iki şehre güzellikler getirmesini diliyorum. Sayın Valiye ve Cakarta Heyetine burada ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Biz şu anda tarihe iz düşüyoruz ve tanıklık ediyoruz. Her iki ülke ve şehir halkı için hazırlı olsun” diye konuştu.     

 

Cakarta Valisi Haji Sutiyoso da iki ülke ve iki şehir arasında birçok benzer nokta bulunduğuna dikkat çekerek, “Bu imzayla ilişkilerin her alanda çok daha fazla gelişmesini umut ediyoruz. Öncelikle sosyal ve kültürel alanda birlikte çalışmak istiyoruz. Bu imzayı çok önemsiyoruz, çünkü ilişkilerimiz çok daha yakın ve daha güçlü olacak. Misafirperverliği ve gösterdikleri yakın ilgi için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a teşekkür ediyorum. Başkan Topbaş ve ekibini Haziran ayında kutlayacağımız Cakarta’nın 480. kuruluş yılı kutlamalarına davet ediyorum” şeklinde konuştu.  

 

Vali Sutiyoso, Başkan Topbaş’ı Cakarta’nın 480. kuruluş yılı kutlamamalarına ve bu kapsamda Cakarta’nın Kardeş Şehirleri arasında düzenlenecek basketbol turnuvasına davet etti. İstanbul’daki basketbol takımının da bu turnuvada yer almasını istedi. Kadir Topbaş da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin basketbol takımının programının müsait olması durumunda turnuvaya katılma sözü verdi. Törenin sonunda Sutiyoso Topbaş’a Eski Cakartayı tasvir eden bir tablo hediye ederken, Başkan Topbaş da Valiye geleneksel Türk el sanatlarıyla işlenmiş bir vazo hediye etti.