Çocukların ‘23 Nisan’ şenliği coşkulu başladı 23.4.2007

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “23 Nisan Çocuk Şenliği” coşkulu başladı. Çocukların doyasıya eğlendiği şenlikte konuşan Başkan Kadir Topbaş, Çocuk Bayramının kutlandığı tek ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çekti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve 27 Nisan gününe kadar sürecek 23 Nisan Çocuk Şenliği’nde çocuklar doyasıya eğlendi. Şenliğin Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda düzenlenen açılış etkinliğinde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye´nin Çocuk Bayramı´nın kutlandığı tek ülke olduğunu belirterek, birçok belediye ve sivil toplum kuruluşunun yabancı ülkelerden çok sayıda çocuğu ülkemize getirdiğini hatırlattı.     

 

 “Dünya çocukları da bu coşkuya katılıyor. Böylece yarının yöneticilerine, iş adamlarına, büyüklerine saygı, barış ve kardeşlik şimdiden aşılanıyor” diyen Kadir Topbaş, İstanbul’un birçok din ve kültürün yüzyıllarca barış ve kardeşlik içinde yaşadığı farklı bir şehir olduğunu ifade ederek, çocuklara şöyle seslendi; “Bu şehirde her şeyi daha güzel yapmak için sizlerle çalışıyoruz. Biliyoruz ki her biriniz çok iyi birer çevrecisiniz. Büyükler gibi çöpleri sokaklara atmıyorsunuz. Daha çok dikkat ediyorsunuz. Çünkü öyle eğitim alıyorsunuz. Biz de sizlerle el ele vererek İstanbul’umuzu çok daha farklı ve güzel bir şehir yapacağız.”     

 

Dünyanın küçüldüğünü, rekabetin arttığını dile getiren Başkan Topbaş, “Şu anda her birinizin yaşına ve konumuna göre dünyadaki diğer çocuklarla aranızda rekabet var. Kendinizi iyi yetiştirin ve geleceğe kendinizi, vatanını, milletini, bayrağını seven çocuklar olarak hazırlarsanız dünya rekabetinde ön sıraya çıkarız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak geleceğin sporcularını teşvik etmek amacıyla İstanbul’daki 125 okula kapalı spor salonu yaptık ve bu salonların sayısını önümüzdeki yıllarda 400’e çıkartacağız” diye konuştu.  

 

Bir elde bayrak, bir elde şeker…     

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan şenlikte yüzlerce çocuk, kendilerine dağıtılan bayrakları sallayarak coşkulu bir ağızla 10. Yıl Marşı’nı da seslendirdi. Şenlikte sahne alan Çin akrobasi gösteri grubu çocuklardan büyük ilgi gördü. Etkinlikte ayrıca, Kanadalı trambolin gösteri grubu, akrobatik basketbol gösteri gurubu, insan boyutlu kukla gösterisi, artistik ip atlamanın da aralarında olduğu gösteriler ilgiyle izlendi.