Celalettin Cerrah’tan Başkan Kadir Topbaş’a ‘162. Yıl’ ziyareti… 20.4.2007

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 162. yıldönümü münasebetiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti.

Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 162. yıldönümü münasebetiyle Saraçhane Belediye Sarayı’nda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret eden İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın yanında polis memurları ile polis kıyafeti giyen Tolga Günaydın (8) ve Dilara Özsavaş (7) adlı öğrenciler de yer aldı. Celalettin Cerrah ile çocuklar Başkan Kadir Topbaş’a çiçek sunarken, Kadir Topbaş da çocuklara İstanbul ile ilgili hafıza oyunu ve tanıtım cd’si hediye etti. Tolga Günaydın’ın trafik sorununun çözümünü istemesi üzerine, Başkan Topbaş tebessüm ederek, “İstanbul kolay bir şehir değil. Görevde olduğum 3 yıl içinde şehrimizin nüfusu 1 milyon, araç sayısı da 520 bin arttı. Artmaya da devam ediyor. Ancak, trafik sorununu yaptığımız büyük yatırımların yanı sıra, Emniyet Teşkilatımızla birlikte çözeceğiz. Siz trafiğin yönetim ve denetim sorununu çözeceksiniz. Biz de yaptığımız büyük yatırımlarla ulaşımı daha rahat hale getireceğiz. Sayın Başbakanımızdan talep ettiğimiz polis kadrosunun verilmesiyle de İstanbul’da daha aktif hizmet verilen bir şehir olacak. Bu sorunu Emniyet Teşkilatımızla polislerimizle birlikte çözeceğiz” diye konuştu.  

 

İstanbul’un yüzünü ağartacak misafirhane yarın açılıyor...     

Emniyet Teşkilatı’nın kuruluşunun 162. yılını kutladığını belirten İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah “Görev yaptığımız 5 yıllık zaman zarfında Büyükşehir Belediyemizin her konuda yakın ilgi ve yardımlarını gördük. Özellikle 162. yılı kutladığımız bu yılda teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle hem araç ve gereç yönünden, hem de Avrupa toplumundaki devletlere karşı yüzümüzü ağartan çok güzel bir misafirhane kurduk. Bugüne kadar yurtdışından Türkiye’ye çeşitli yollarla kanunsuz olarak giren kişilerin tekrar kendi ülkelerine gönderilene kadar ağırlanacağı bir güzel bir yerimiz yoktu. Belediyemizin katkıları ve Milli Savunma Bakanlığımızın yer tahsisi neticesinde güzel, konforlu bir misafirhaneye kavuştuk. Yarın açılışını yapacağız. Kumkapı’daki bu binanın restorasyonunu yapmamıza vesile olduğu için Başkan Topbaş’a özellikle teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.  

 

Emniyet Teşkilatı’nın Türkiye’nin gururu olduğunu vurgulayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da şöyle konuştu; “Emniyet Teşkilatı özellikle halkımızın güvenli yaşamasını sağlayan ve bu işe fedakarca koşan insanlarımızın bulunduğu 2 asırlık geçmişi olan önemli bir teşkilat. İstanbul da çok farklı kültürlerin yüzyıllardır barış içinde bir arada yaşadığı kozmopolit bir şehir. İnşa ettiğimiz Yabancılar Şube Müdürlüğü’nün misafirhanesi gelen yabancıların ziyaret ettiği, ‘Koşullar nedir, nasıl yerdir?’ diye baktıkları önemli bir mekan. Bugüne kadar karşımıza çıkan bir ayıptı. Emniyet Müdürlüğümüz talep etti, biz de kurumsal taassup göstermeden yaptık. İstanbul için çok önemli bir kazanım.”  

 

“Hep birlikte İstanbul için çalışıyoruz...”     

İstanbul’da Valilik ve Emniyet Müdürlüğü ile birlikte kurumsal taassup göstermeden elele hizmet verdiklerine dikkat çeken Kadir Topbaş, Valilik ile yaptıkları protokol çerçevesinde güvenlik sorunu olan okul alanlarına MOBESE kapsamında 350 kamera yerleştirmeye başladıklarını, Emniyet ile Valiliğe diğer konularda da yardım ve desteklerinin süreceğini kaydetti. Başkan Topbaş, “Hep birlikte bu şehrin huzurunu güvenliğini ve yaşam kalitesini yükseltmeye çalışıyoruz” dedi.  

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kırmızı ışıklara konulan kameralarla ilgili bir soru üzerine, şu anda İstanbul’un 7 ana caddesine yerleştirdikleri kamera sitemini şehrin tamamına yaygınlaştıracaklarını ifade ederek, tespit edilen ihlalleri fotoğraflarla birlikte Emniyet Müdürlüğü’ne teslim ettiklerini söyledi. Celalettin Cerrah da giderek yaygınlaşan bu sistemle kırmızı ışık ve trafik ihlallerinin asgariye indirileceğinin altını çizdi. 8 Nisan’da vatandaşlarla birlikte Halk Yürüyüşü yapacaklarını belirten Cerrah, 10 Nisan akşamı da Çırağan Sarayı’nda “Milenyumda Polis Teşkilatının Kıyafeti Ne Olmalı” konulu bir Faruk Saraç defilesi yapacaklarını da sözlerine ekledi.