İstanbullu sporculara özel ödül 25.9.2012

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2012 yılında düzenlenen uluslararası organizasyonlarda dereceye giren sporcu ve takımlar için ödül gecesi düzenledi. ‘İstanbul Spor Ödülleri’ programında konuşan Başkan Kadir Topbaş, uluslararası arenada özlenen başarılar için spora ve sporcuya destek veren yatırımlara ve hizmet anlayışına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün ev sahipliği ve Spor A.Ş.’nin koordinasyonunda düzenlenen ‘İstanbul Spor Ödülleri’ programına, 2012 yılında düzenlenen uluslararası yarışmalarda dereceye giren sporcu ve takım temsilcileri ile eski şampiyon sporcular katıldı. Haliç Kongre Merkezi’ndeki ödül törenine, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Harun Karaca ile Feyzullah Kıyıklık, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Fikret Orman, FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır’ın yanı sıra çok sayıda sporcu ve aileleri de katıldı.

 

Burcu Esmersoy’un sunduğu ödül töreninde konuşan Başkanı Kadir Topbaş, “Yeryüzünde insanlar arasında en etkin iletişim gücü olarak sanat ve sporu görmekteyiz. Nüfusunun yüzde 40’ının 18 yaş altı olduğu bir toplum olarak spora ve sporcuya yeterince önem vermediğimizi düşünüyorum. Bu bağlamda bizim çok daha farklı altyapılara, bu konuda destek veren yatırımlara ve hizmet anlayışına ihtiyacımız var” dedi.

 

Çocukluğunda radyodan olimpiyatları dinlerken yaşadığı heyecanı anlatan Başkan Topbaş, “O müsabakalarda başarılı olan sporcularımızla nasıl gurur duyduğumuzu hatırlıyorum. Olimpiyatlarda ve diğer spor müsabakalarında bize milletçe gurur yaşatan sporcularımıza ve ailelerine teşekkür ediyorum. Bu ödül gecesini, olimpiyatlarda ülkemizi gururla temsil eden sporcularımıza, sadece müsabakalarda hatırlanmadıklarını sonrasında da unutulmadıklarını göstermek için düzenledik. Bunun geleneksel hale gelmesini arzu ediyoruz. 2012 Avrupa Spor Başkenti olan ve 2020 Olimpiyatlar Oyunları’nı almak için mücadele veren ve bunu hak etiğine inandığım İstanbul’un bu geceyle heyecana ortak olmasını istedik” diye konuştu.

 

2004 yılında Atina Olimpiyatları’na 65 sporcuyla katılmış olmanın üzüntüsüyle İstanbul’a döner dönmez spor yatırımlarına ağırlık verdiklerini anlatan Başkan Kadir Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Sayın Başbakanımızın belediye başkanlığı döneminde İstanbul’da başlattığı spor yatırımlarını devam ettirdik ve dönemimizde spora 1 milyar lira civarında yatırım yaptık. Bu, bizim geleceğimize olan yatırımdır. Sadece merkezi yönetimler değil, sadece yerel yönetimler değil, sınırlı bütçeleriyle güzel işler başarmaya çalışan spor kulüplerimiz değil, işadamlarımız ve büyük şirketler bir sporcuya destek olsa, sponsor olsa, onlara bir olimpiyat hedefi koysa inanıyorum ki dünyada göğsümüzü kabartan sporcu sayısı artacaktır. Bugüne kadar 138 tane spor salonunu okullarımıza kazandırdık. Ve istedik ki, sadece bu okulların öğrencileri değil, öğrenci velilerimiz de bu salonlardan yararlansın. Ve aldığım bilgilere göre de bu salonlardan yetişen öğrencilerimiz değişik müsabakalarda başarılar kazanmaktadır.”

 

Büyükşehir Belediyesi olarak değişik branşlarda 4 bin 800 sporcularının olduğunun altını çizen Başkan Topbaş, “Aynı zamanda amatör spor kulüplerine ciddi anlamda malzeme desteği verdiğimizi özellikle belirtmek istiyorum. Kurumsal taassup gözetmeksizin sen, ben demeden doğruda birleşerek adımlarımızı sıklaştırarak ilerliyoruz” dedi.

 

Gecede uluslararası oyunlarda madalya kazanan Aslı Çakıralptekin, Servet Tazegül, Bahri Tanrıkulu, Emel Dereli, Eşref Apak, Fatma Sarıdoğan gibi isimlerin yanı sıra Üsküdar Spor Kulübü, Beşiktaş Basketbol Takımı ve Galatasaray Tekerlek Sandalyeli Basketbol Takımı’na ödül verildi. Hamza Yerlikaya, Mustafa Dağıstanlı, Kenan Şimşek, Azize Tanrıkulu gibi eski sporculara da plaket takdim edildi.

 

Başkan Kadir Topbaş, Londra Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan Servet Tazegül ve Aslı Çakır Alptekin’in de aralarında bulunduğu 72 sporcu ve önceki olimpiyatlarda ülkemizi temsil etmiş şampiyon sporcularla birlikte medya mensuplarına poz verdi.