Bursa Hızlı Feribot İskelesi’ni Başbakan Erdoğan açtı 19.4.2007

İstanbul ile Bursa arasını 75 dakikaya indiren Osman Gazi Feribotu’nun yanaşacağı Bursa Hızlı Feribot İskelesi’ni Başbakan Erdoğan, Bakan Yıldırım, Başkan Topbaş ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin birlikte açtı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Bursa Hızlı Feribot İskelesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle hizmete alındı. Törende Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, AK Parti Grup Başkanvekili Faruk Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, AK Parti Milletvekilleri, Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, Gazeteci Sadık Albayrak ile Belediye Başkanları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mesut Pektaş ve diğer Bürokratlar ile çok sayıda vatandaş yer aldı.  

Başbakan Erdoğan; “Türkiye’nin ufku açıldı”     

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, törende yaptığı konuşmada artık Türkiye´nin ufkunun açıldığını, bahtının da açık olduğunu belirterek, bunun Türkiye´yi dünyanın zirvelerine taşıyacak olan tablo olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, “Gelinen bu noktanın kıymetini bilmek, istikrarımızı, enerjimizi, istikametimizi korumak mecburiyetindeyiz. Önümüze çıkan engelleri hep birlikte aşmak zorundayız. Provokasyonlara gelmeyeceğiz, tuzaklara düşmeyeceğiz. Dimdik durarak, yere sağlam basarak, birlik ve beraberliğimizi koruyarak ilerlemeye devam etmek dışında bir seçeneğimiz yoktur. Bu ülkenin ahengini bozmak, huzur ve istikrarımızı zedelemek için ortaya konan bütün faaliyetler milletimizin çelikten iradesine çarparak parçalanacaktır.” dedi.  

 

“Lafta değil özde icraat yapıyoruz…”        

Osman Gazi Feribotu ile İstanbul-Bursa arasının 1 saat 15 dakikaya indiğini hatırlatarak, “Halep orada ise Arşın burada. Olay bu... Lafta değil özde icraat bu. Gerçek bu... Vatandaşlarımız da gerçekleri görüyor. Türkiye buralara geldiği gibi önündeki zorlukları da aşacak. Rüzgar ekenler fırtına biçmeye devam etsinler. Milletimiz güven ve istikrarın, demokrasi ve huzurun tadını AK Parti iktidarıyla tatmıştır. Buradan geriye gidiş olmayacaktır. Bizimle birlikte kaygıların, korkuların yerini umutlar aldı ve umutlar bütün hayat alanlarına, bütün ekonomik alanlara yansıdı. İşte piyasaların halini görüyorsunuz. Hamd olsun nerelere doğru tırmanıyoruz. Rekor üzerine rekorlar... Şimdi 47 bine doğru tırmanıyoruz. İnşallah, bunlar artmaya devam edecek. Çünkü, Türkiye´nin ekonomisi güçleniyor. Türkiye´nin geleceği siyasi çatışmalarda, kavgalarda, eskiye dönüşte değil adalet ve güven unsurunun hayata hakim olmasındadır. Bizler bu inançla siyaset yaptığımız için her şeyden önce siyaset ve siyaset kurumunu güvenilir kıldık. Zira demokrasinin ´olmazsa olmaz´ şartı milletin siyasetin öznesi, aktörü olmasıdır. Buradan hareket ettiğimiz için ısrarla demokrasiye büyük yatırımlar yaptık. Ülkemizin dünyaya yansıyan fotoğrafını tamamen değiştirdik. Ve burada istikrarın kökleştiğini cümle aleme gösterdik. Başkaları bizi zorladığı için değil, siz istediğiniz için, halkımız istediği için daha çok adalet, daha çok demokrasi, daha çok özgürlük, daha çok insan hak ve hürriyeti getirdik” diye konuştu.  

 

“Kanunları hiçe sayan kahramanlık kültürü olmaz…”     

“Gençlerimize öz değerlerimizi, insani değerlerimizi iyi aşılamamız, onları bu noktada iyi yetiştirmemiz gerekmektedir. Kanunları hiçe sayan bir kahramanlık kültürüyle bizim işimiz olamaz” diyen Erdoğan, “Başkalarının yaşamına kasteden bir zihniyetle bizim işimiz olamaz. Bunları kim yapıyorsa bu ülkeye ihanet ediyor. Bunların maşaları da iyi bilsinler ki Türkiye´nin kurulmuş olan bu tuzaklara karşı, bu tezgahlara karşı duruşu kesindir, tavrı serttir. Zira kin nefret odaklı bir yönetim anlayışı Türkiye´de egemen olamaz, olmayacaktır” şeklinde konuştu. Türkiye’nin binlerce yıllık dostluk, kardeşlik birikimine sahip büyük bir ülke olduğuna dikkat çeken Recep Tayyip Erdoğan, Türk milletinin büyük bir medeniyetin parçası olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü; “Hiçbir hain mihrak, kim olursa olsun şunu iyi bilsin, ki kendi kanlı oyunlarını, kendi vahşetini, kendi kara emellerini bu ülkeye mal edemez, fatura edemez. Bu millet bu oyunları bozar. Geçmişte bozmuştur, gelecekte de bozacaktır. Türkiye böyle kanlı oyunlarla istikametini bir milim dahi değiştirmeyecektir. Hedeflerinden asla şaşmayacaktır. Malatya´daki hain olayın bütün bağlantılarını çözmekte kararlıyız. Bu tür olayların tekrar etmemesi için en etkili yol olayları tam anlamıyla çözerek adalete intikal ettirmektir. Tüm vatandaşlarımızdan soğukkanlılıklarını ve aklıselimini korumasını istiyoruz. Türkiye’nin huzur ve istikrarı en büyük kazanımdır. Hain planlar doğrudan Türkiye’nin huzur ve istikranı hedef alıyor. Türkiye’nin dünyada giderek artan, parlayan imajını, Türk insanının birlik ve beraberliğini bozmayı amaçlıyor. Türk insanı gözünü gelecekten ayırmamalıdır. Bugün içinde bulunulan imtihan bu imtihandır.”  

 

“Nisan yağmuru gibi bolluk ve bereket getirdik…”        

Konuşmasında basit siyasi hesaplarla gündemi işgal etmenin, toplumu germenin kimseye yararı olmayacağını belirten Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti; “Türkiye defalarca düştüğü ve on yıllarını zayi ettiği bu tuzaklara bir daha düşmemelidir. Herkes bu sorumluluk içinde olmalı. Eleştirilerinde seviyeli ve yapıcı olmalı. Türkiye´nin rotasını korumakta da en az bizim kadar hassas olmalı işte şu cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağı dönemde de hassasiyetimiz budur. Şu anda, AK Parti iktidarı olarak, yönetim olarak adayımızı veyahut da bu noktadaki hassasiyetimizi korumamızın anlamı da budur. Eğer piyasalar birçok spekülatif ifadeler karşısında etkilenmiyorsa, gücünü koruyorsa, ekonomideki zeminin sağlam olmasındandır. Bu oyunlara pirim verilmemesindendir. Geçmişte de bunları yaşadık ama bir cumhurbaşkanlığı seçiminin geçmişte Türkiye´ye nelere mal olduğunu gayet iyi biliyoruz. Dikkat edilirse şimdi öyle bir şey söz konusu değil. Olmadı, olmayacak... İnşallah hep birlikte uyanık olacağız, sorumlu davranacağız, ama gönlümüzü de serin tutacağız. İnşallah her gün hızımızı artırarak bu hedefleri yakalayacağız. Biz buna mesaimizle, enerjimizle, kalbimizle hazırız.”     

 

Recep Tayyip Erdoğan, kendisine ‘Sayın Başbakan’ diye seslenen ve elinde AK Parti bayrağı olan Çınar Ok adlı genç kızı yanına çağırarak, oyuncak hediye etti. Vatandaşlara “Sizler de hazırsanız bu yolculuğu beraber yürüteceğiz” diyen Erdoğan, coşkulu kalabalığın ‘Evet’ nidası üzerine ‘Beraber yürüdük bu yollarda’ şarkısının nakaratını açılışa katılan vatandaşlarla birlikte okudu.  

 

Başbakan Erdoğan konuşmasını, “AK Parti iktidara geldi ve ‘çözülmez’ denilen bu siyasi irade sorununu çözdük. ‘Aşılmaz’ denilen bu dağı, Allah’ın izniyle, hep birlikte milletçe aştık. Türkiye için sadece güven ve istikrarı sağlamakla yetinmedik, ülkemizin geleceği için, bu ülke çocuklarının istikbali için demokrasiyi, hukuku, adaleti, istikrarı, güveni kuvvetle tahkim ettik. Kaybolmaya yüz tutan özgüvenimiz tazelendi ve halkımız yeniden güçlü bir Türkiye için kolları sıvadı. Türkiye bir adım ötesini göremiyordu. AK Parti adeta bir Nisan yağmuru gibi bolluk ve bereket getirdi” diyerek noktaladı.