Belçika Heyeti’nden Başkan Topbaş’a ziyaret… 17.4.2007

Belçika Limburg Bölge Valisi Steve Stevaert ile görüşen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yerel diplomasiyi karşılıklı olarak geliştirmek istediklerini ve Belçika’da dikilmek üzere lale soğanı ihraç edebileceklerini söyledi.

Belçika Limburg Bölge Valisi Steve Stevaert, beraberindeki heyetle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen ziyarette konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Vali Stevaert ve beraberindeki heyetin kendilerine nezaket ziyaretinde bulunduğunu belirterek, teşekkür etti.  

 

Belçika’nın Türklerin yoğunlukta yaşadığı bir ülke olmasının yanı sıra, Brüksel’in AB’nin başkenti olduğunu ve iki ülke arasındaki ilişkiyi yerel yönetimler düzeyinde de geliştirmek istediklerini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, görüşmede de yerel diplomasiyi geliştirme kararı aldıklarını söyledi. İstanbul’daki bazı ilçe belediyelerini Belçika’da Türklerin ağırlıklı olarak yaşadığı belediyelerle ‘Kardeş Belediye’ yapma projeleri olduğunu ifade eden Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanlığı döneminde Brüksel’in merkez ilçesi Skarberg ile kardeşlik protokolü imzaladıklarını, bu sayıyı artırmak için çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.        

Daha önce Beyoğlu’ndaki bir sokakta Fransız konsepti oluşturduklarını hatırlatan Başkan Topbaş, “Şimdi bir sokakta İtalyan konsepti, diğer bir sokakta da çikolatalarıyla birlikte Belçika sokağı düşünüyoruz. Öte yandan görüşmede Türkiye’nin AB’ye girme süreciyle ilgili çalışmalardan da bahsettik. Sayın Vali, buna destek vermekte olduklarını ve bunun bir süreç olduğunu söyledi. Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin yerel diplomasi ile daha da gelişeceğini ve şehirler diplomasisinin AB sürecindeki öneminden bahsettik” diye konuştu.   Belçika Limburg Bölge Valisi Steve Stevaert da Belçika’daki Türklerle çok yakın ilişkileri olduğunu, ülkelerine gelen Türklerin madencilik yaptığını ve bölgenin gelişmesine ciddi katkılar sağladıklarını söyledi. Ekonomik katkılarından dolayı bölgelerindeki Türklere teşekkür eden Steveart, bu ziyaretinde Türkleri bir kez daha yakından görme ve öğrenme imkanı bulduğunu söyledi. Stevaert, “Ziyaretimde lalenin ana vatanının bilinenin aksine Hollanda değil İstanbul olduğunu gördüm ve bunu Amsterdam Belediye Başkanına söyleyeceğim” şeklinde konuştu. Başkan Kadir Topbaş’ın Belçika’da dikilmek üzere kendilerine lale soğanı ihraç edebileceklerini belirtmesi üzerine Vali Steveart, “Avrupa’da bu problem olmaz, Avrupa bunu kabul eder” dedi.        

 

Görüşmenin sonunda Kadir Topbaş Vali Steveart’a eski İznik çini tekniğiyle yapılmış ve üzerinde Galata Kulesi motifi bulunan bir minyatür, İstanbul’u fotoğraflarla tanıtan bir kitap ile 2010 Avrupa Kültür Başkenti kitabı hediye etti. Steveart da Kadir Topbaş’a ortak çalışmayı ifade eden küçük bir heykelcik ile Belçika çikolatası sundu. Heyette yer alan Belçika’nın Beringen Belediyesi Encümen Üyesi Selahattin Koçak ise Başkan Topbaş’a belediyenin armasını hediye etti. Daha sonra Başkan Kadir Topbaş Vali Steveart’a Büyükşehir Belediye Meclisi salonunu gezdirerek çalışmalar hakkında bilgiler verdi.