‘Kutlu Doğum’ İstanbul’da kutlandı 6.4.2007

İstanbul Müftülüğü’nün düzenlediği “Kutlu Doğum Haftası”nın açılış töreni Başkan Kadir Topbaş ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in doğumunun 1436. yılı nedeniyle düzenlenen 2007 Yılı Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri İstanbul’da yapılan bir törenle başladı. Kur’an-ı Kerim ile başlayan etkinlikte Rümeysa Duman isimli öğrencinin okuduğu Peygamber Efendimiz ile ilgili şiir, salonda bulunanları gözyaşına boğdu. Protokol sırasında bulunan Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı da gözyaşlarını tutamadı.  

 

Prof. Bardakoğlu; “Medeniyetimizin temelinde Resul ve insan sevgisi vardır”     

Kutlu Doğum Haftası’nın açılış töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Hazreti Muhammed´in dünyayı şereflendirmesinin 14 asırdır bütün dünyada büyük bir coşkuyla kutlandığını belirterek, “Bizim medeniyetimizin merkezinde resul ve insan sevgisi vardır” dedi.  

 

Türk milletinin, peygamber sevgisini dindarlığının bir parçası haline getirmiş bir millet olduğunu ifade eden Prof. Bardakoğlu, bu nedenle peygamber sevgisinin Türk sanatında, edebiyatında, şiir ve musikisinde merkezi bir yer tuttuğunu söyledi.

 

Ali Bardakoğlu, “Dünyada büyük bir medeniyet kurduk. İnsanlığa adeta insanı, dünyayı, tabiatı sevmenin ne olduğunu gösterdik. İnsanlar arasında dinlerine, cinsiyetlerine, yaşlarına, derilerinin rengine bakmaksızın bütün insanları kucaklamanın ne olduğunu biz dünyaya gösterdik. Ahlaki erdemleri ve insani güzellikleri konuşmak kolay, ancak bunları yaşayabilmek zordur. Bugün dünyanın, ahlaki erdemleri ve insani güzellikleri konuşmaya değil, yaşamaya ve bunları davranışlara aksettirmeye ihtiyacı var. Çünkü dünyada ne kadar acı varsa, ne kadar yoksulluk ve yoksunluk varsa, hep insanlığın ortak değerlerinin arkasına sığınarak yapılabiliyor. ´´Peygamber efendimizin sevgisi, rahmeti ve onun insanlığa getirdiği ilahi mesaj, hepimizi birleştirecektir. Gönüllerimizi birleştirecek ve bizi birbirimize daha çok sevdirecektir. Aramızda hiçbir yoksul, hiçbir yoksun, kimsesiz ve garip kalmayana kadar bizi birbirimizle bütünleştirecektir. Başka çaresi yoktur. Resul sevgisi etrafında birleşmeliyiz ve ondan aldığımız sevgiyi insan sevgisine dönüştürmek zorundayız” diye konuştu.  

 

Başkan Topbaş; “Herkes Peygamberimizi anlayabildiği ölçüde nasibini aldı…”    İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, “Asrımızda maalesef kalpler yürekler taşlaşıyor. Bu yürekleri onun gösterdiği yolda yeniden yeşertip yumuşatmak gerekir. O bir rahmet, bir şefkat, bir sevgi peygamberiydi. Hiç ayırım yapmadan herkese, her insana el uzatmak onun rahmetinden, bereketindendi. Bunun için alemlere rahmet olarak gönderilmişti. Herkes O´nu anlayabildiği ölçüde nasibini aldı” dedi.  

 

Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, Belediye Başkanı Topbaş ve Müftü Çağrıcı salonda bulunanlara gül dağıttılar. Bu arada sahneye gelen Oruçgazi İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi Rümeysa Duman’ın okuduğu Hz. Muhammed ile ilgili şiir salonda bulunanları gözyaşına boğdu. Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, Belediye Başkanı Topbaş ve Müftü Çağrıcı gözyaşlarını tutamadılar. Program İstanbul Müftülüğü mensuplarının oluşturduğu koronun okuduğu ilahi ve kasidelerle sona erdi.