‘Eğitim Günleri 2007’ fuarını Başkan Topbaş açtı 2.4.2007

‘Eğitim Günleri 2007’ fuarının açılışı Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Yeşilköy Dünya Ticaret Merkezi fuar alanında düzenlenen ‘Eğitim Günleri 2007’ fuarının açılışı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Öğretmen Eğitimi Genel Müdürü Ömer Balıbey ve İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer’in katılımıyla gerçekleştirildi.  

 Başkan Topbaş; “Hedefimiz İstanbul’a bir numara olacak bir teknopark kazandırmak…”        

Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbul’daki okulların fiziki ortamını düzeltmek için kurumsal taassup göstermeksizin her türlü desteği verdiklerini belirten Başkan Kadir Topbaş da KİPTAŞ marifetiyle İstanbul’da 663 derslik yaptıklarını ve bizzat kendisinin imza attığı 13 okul projesini de hayata geçirdiklerini vurgulayarak, “Son 3 yılda 125 okulun bahçesine 125 kapalı spor salonu yaptık. Bu rakamı önce 200’e daha sonra 400’e kadar çıkartacağız. 770 okulumuza sosyal uygulamalı derslik yaptık. 45 trilyonluk bir yatırımla 125 okulumuzun da fen ve kimya laboratuvarları dahil bütün fiziki ihtiyaçlarını karşıladık. Bir eğitim şehri olan İstanbul’daki 44 bin üniversite öğrencisine burs veriyoruz. Toplamda 203 bin öğrenciye burs verdik. Her yıl 100 bin ilköğretim öğrencisine eğitim seti dağıtıyoruz, 32 bin 500 dul, yetim ve şehit yakınlarına eğitim yardımında bulunuyoruz. Çünkü bir mensubiyet duygusu gelişebilmesi için okulların fiziki altyapılarının mükemmel olması gerekiyor. Şimdi hedefimiz dünyanın bir numaralı teknoparkını İstanbul’a kazandırmaktır. Ne yaparsak bir numara olmak zorundayız. Bu bizim geçmişimizde var olan bir haslettir. Hiçbir zaman ikinci sırada olmayacağız” diye konuştu.     

 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş da eğitimin bir ülkenin geleceğini kurmanın anahtarı olduğunu dile getirerek, İTO´nun geçen yıl 11 okul yaptırdığını, bu yıl 3 okul daha yaptıracaklarını kaydetti. Konuşmaların ardından Başkan Kadir Topbaş ve beraberindekiler kurdele keserek fuarın açılışını gerçekleştirdi.