İstanbul yeniden fethedildi!... 28.5.2007

Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un Fethi’nin 554. yılını lazer ve havai fişek desteğiyle Haliç’te yapılan muhteşem bir şölenle kutladı. Kutlamada ışık, su, ses ve görüntü teknikleri kullanılarak İstanbul’un Fethi’nin birebir yaşatılması izleyenleri büyüledi.

İstanbul, Çağ kapatıp çağ açan Fethin 554. yılında Haliç’ten yeniden fethedildi. İslam, Türk ve dünya tarihinin en önemli olaylarından biri olan İstanbul’un Fethi, geçmiş kutlamalardan farklı olarak Haliç’te ışık, su, ses ve görüntü teknikleri kullanılarak birebir yaşatıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ev sahipliği yaptığı kutlamalara 52. Zırlı Tümen Komutanı Tümgeneral Cengiz Arslan da katıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin, İstanbul’un Fethi’nin 554. Yıldönümü dolayısıyla hazırladığı yaklaşık 1,5 saatlik gösteri, Haliç’i ışık, renk, lazer ve havai fişek cümbüşüne çevirdi. 200 metreye 25 metre ebadında kurulan ve Avrupa’da kullanılan en büyük sudan görüntü perdesi olma özelliğini taşıyan perdeye, kutlamalar için özel olarak hazırlanan “Fetih” filmi, üç boyutlu olarak yansıtıldı. Film sırasında özel alev efektleri kullanıldı ve lazer gösterisiyle Haliç’in tamamı lazer ışıklarıyla kaplandı.        

 

Türkiye’de bir ilk olan gösteriye Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı Askeri Müze Mehteran Bölüğü’nün söylediği marşlara ellerindeki Türk Bayraklarıyla eşlik eden İstanbullular, unutulmaz bir Fetih şöleni yaşadılar. 60 fıskiye ile 40 jet nozel sistemi kullanılan kutlamada deniz yüzeyinde müzikle senkronize hareket eden fıskiye ve ışık boyama sistemleri ile rengarenk bir şov gerçekleştirildi. büyük alkış aldı. Kutlamalar yaklaşık 15 dakika süren havai fişek gösterileri ve Haliç’te kurulu su perdesinde Fatih Sultan Mehmet’in atıyla şaha kalkan görüntüsünün yansıtılmasıyla sona erdi.     

 

Başkan Topbaş; “Cumhuriyet Bayramı’nı da çok görkemli kutlayacağız…”  

Gösteriyi islemek için Haliç sahillerini dolduran vatandaşlara hitap eden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Fethi’nin 554. yıldönümünün coşkusunu ilk kez muhteşem bir atmosferde İstanbullularla birlikte yaşadıklarını belirterek, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını çok daha görkemli bir şekilde Kız Kulesi ile Boğaz köprüsü arasında yapacaklarını açıkladı.     

 

Böyle özel günlerin yaşatılmasının önemine dikkat çeken Kadir Topbaş, “Bunu hissetmek ve yavrularımıza hissettirmek ve hatırlatmak yöneticiler olarak görevimiz. ‘Milletçe hep birlikte al bayrağın altında birlikte tek vücut olarak bir araya gelelim ve dostluğu, kardeşliği hiçbir zaman sarsmayalım’ diye. Bu fetih kutlaması İstanbullular üzerinde önemli izler bırakacak. Yoğun katılımdan dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.  

 

Öte yandan İstanbul’un Fethi’nin 554. Yıldönümü kutlamaları kapsamında Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Fetih Resepsiyonu verildi ve Fetih Sergisi’nin açıldı. Gecede Ferhat Göçer de bir konser verdi.