Başkan Topbaş BM'de yüksek düzeyli seminere katıldı 24.9.2012

UCLG ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, New York'ta Birleşmiş Milletler’in merkezinde düzenlenen yüksek düzeyli seminere katıldı. BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson ve Ürdün Kraliçesi Rania el-Abdullah, çalışmalarından dolayı Başkan Topbaş’a teşekkür ettiler.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un daveti üzerine “2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Üst Düzey Paneli”ne seçilen UCLG ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, New York’ta Birleşmiş Milletler’in merkezinde düzenlenen seminere katıldı.

 

Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson’un yaptığı açılış konuşmasının ardından panele katılanlar, 2015 sonrası Binyıl Kalkınma Hedefleri’ni ve sorunları masaya yatırdı. Üst düzey katılımcılar, gelecekte kalkınmanın devamı için neler yapılması gerektiğini ele aldılar ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’a hazırlanacak rapor üzerinde çalıştılar.

 

Panelde sağlık, yoksulluk ve özellikle Afrika’daki önlenebilir hastalıklarla mücadele, çocuk ölümleri, kadın hakları, ekonomik ve sosyal işler konularında sunumlar yapıldı. Panelde yapılan çalışmalara verilen destekten dolayı UCLG Başkanı Kadir Topbaş’a teşekkür edildi.

 

BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson, bir ara Başkan Topbaş’ın yanına gelerek “Size çok ihtiyacımız var. Çalışmalarından dolayı çok teşekkür ederim. İstikrarlı ve büyük katkılarınız var” dedi. Toplantı öncesi Ürdün Kraliçesi Rania el-Abdullah, Başkan Topbaş ile bir süre sohbet ederek panel hakkında bilgi alışverişinde bulundu. Samimi görüşme, yaklaşık 15 dakika sürdü. Kraliçe verdiği destekten dolayı Kadir Topbaş’a teşekkür etti.