İstanbul Milano ile birçok alanda işbirliğine gidiyor 26.5.2007

Milano Belediye Başkanı Letizia Moratti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret ederek bir süre görüştü. Görüşmede daha önce İstanbul ile Milano arasında imzalanan İyi Niyet Mektubu kapsamında ulaşım, taşımacılık, çevre, kültür ve ticaret alanında işbirliği yapılması ele alındı.

Milano Belediye Başkanı Letizia Moratti bir heyetle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında ziyaret etti. Görüşmenin basına açık kısmında konuşan Başkan Kadir Topbaş, Uyuşturucuya Karşı Mücadele Veren Avrupa Şehirleri Teşkilatı’nın (ECAD) 14. Belediye Başkanları Konferansı’nı Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlediğini ve Milano Belediye Başkanı Letizia Moratti’nin de bu toplantıya katıldığını söyledi.     

 

Letizia Moratti’nin 2006 yılında bu göreve başladığını hatırlatan Başkan Topbaş, “Sayın Başkan’a İstanbullular adına hoş geldiniz diyorum. Kendisine nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum ve görevinde başarılar diliyorum. İtalya ile Türkiye arasında ciddi dostluk ilişkileri var. Aynı şekilde yerel yönetimler olarak bizim de İtalya’nın şehirleriyle, özellikle de Milano ile iyi ilişkilerimiz var. Görüşmemizde bu ilişkileri ileriye taşımak adına Milano Belediyesi ile daha önce imzalamış olduğumuz İyi Niyet Mektubunu geliştirmek, bu kapsamda birçok alanda bilgi ve deneyim paylaşımında bulunmak taleplerimizi dile getirdik” diye konuştu.     

 

Uluslararası ilişkilerin gelişmesi için şehirlerarası diplomasinin üzerinde hassasiyetle durduklarını ifade eden Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Ülkelerin kalkınması yerel yönetimlerden olmakta. Ülkeler arasındaki ilişkileri geliştirmek de şehir arasındaki diplomasiyle mümkündür. Bunu biz yerelde başardığımızda inanıyorum ki ülkelerin üst katmanlarında da etkileşimleri olacaktır. İtalya ile Türkiye arasındaki dostlukların yerelde de çok önemli mesafeler aldığını görüyoruz. Görüşmemizde İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti kutlamalarında Milano ile birlikte program yapma konusunu ele aldık. Ayrıca Milano ile ulaşımdan çevreye kadar birçok konuda yerel ilişkileri geliştirmek isteğimizi karşılıklı olarak dile getirdik. Sayın Başkan İstanbul’a ilk kez gelmiş ve 2 Haziran’da yeniden gelecekler. İnşallah o zaman daha geniş bir İstanbul ziyaretinde bulunacaklar. Beni de Milano’ya davet ettiler. İnşallah seçimden sonraki bir süreçte Milano’yu ziyaret edeceğim.”        

 “Türk-İtalyan dostluğunun bir sembolü olarak Başkan Kadir Topbaş’ın bize göstermiş olduğu misafirperverliğe teşekkür ediyorum” diyen Milano Belediye Başkanı Letizia Moratti de şehirler arasındaki ilişkilerin halklar ve ülkeler bazında ne kadar önemli olduğu konusunda Kadir Topbaş ile aynı görüşte olduklarını söyledi. Moratti, “Biz buna şehirler diplomasisi diyoruz. Bu şekilde şehirlerimizde ve tüm dünyada varolan sorunları yerinde yaşayarak, görerek ve çözerek çok daha ileri gideceğimize inanıyorum. Sayın Belediye Başkanı’nın Milano’ya gelmesi için yaptığımız daveti kabul etmesi bizim için büyük bir şeref. İyi Niyet Mektubu’nda ifade edilmiş olan kültür, taşımacılık ve özellikle ticaret alanlarında daha derin ilişkilerin oluşabilmesi için bu görüşmemiz iyi bir vesile olacaktır” şeklinde konuştu.  

 

Ziyaretin sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş misafirine fotoğraflarla İstanbul’u tanıtan bir kitap, İstanbul’daki yabancı sarayları anlatan bir katalog, üzerine lale figürü işlenmiş ve Türk el sanatlarıyla süslenmiş gümüş bir kolye hediye etti. Letizia Moratti de Milano Belediye Binası olarak hizmet veren sarayı tanıtan bir kitap hediye etti.