Başkan Topbaş; “İstanbul susuz kalmayacak…” 22.5.2007

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Meydanı’nda düzenlenen “Doğu’dan İstanbul’a Kadın Eli” isimli serginin açılışının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Bir soru üzerine küresel ısınma ve iklim değişikliği nedeniyle bütün dünyada susuzluk sorunu bulunduğuna dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, konuyla ilgili İstanbulluların hassasiyetini rica ettiğini ve gerekli hassasiyetin gösterildiğini söyledi. Başkan Topbaş, “Yasaklarla veya birtakım yaptırımlar yerine, kentte yaşayan insan daha duyarlı olmalı. Kentlilik zaten bir farklılıktır, farklı bir olgudur, bunu bekliyorum. Yüzde 10´a yakın bir tasarruf hissedildi, tüketimde bunu gözlüyoruz. Biraz daha gayret eder, yüzde 25´lere varırsak bir sıkıntı olmaz” dedi.  

 

Mevcut su kaynaklarıyla yağmur yağmasa bile Kasıma kadar bir problem olmayacağını dile getiren Kadir Topbaş, “Tabii ondan sonrası sıkıntıya girer. Biz bunu, kısıtlamalar yapmak yerine vatandaşımızın duyarlı davranmasıyla tüketimi biraz kısarak yüzde 25 tasarruflarla çözeriz. Bunun daha doğru bir yöntem olduğunu düşünüyorum. Bunda da İstanbulluların bu hassasiyeti göstereceklerine inanıyorum” diye konuştu.