Başkan Topbaş Vefalıların “Boza Günü”ne katıldı 21.5.2007

Vefa Lisesi’nin 135. kuruluş yıldönümü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla düzenlenen “Boza Günü”yle kutlandı. Liseye ait bir ilkokul yapma sözü veren Başkan Topbaş, Vefa Stadı’nı da içinde kapalı spor salonu ile konferans salonu da bulunan bir spor kompleksi haline getireceklerini söyledi.

Vefa Lisesi´nin 135. kuruluş yıl dönümü, Eminönü’ndeki Vefa Lisesi’nde düzenlenen “Boza Günü” ile kutlandı. Gün dolayısıyla okulun bahçesinde düzenlenen törende mezunlar tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı ile okul marşı okundu. Okulun konferans salonunda düzenlenen ikinci törende ise lisenin eski mezunlarından Gazeteci Uğur Dündar tarafından liseyi tanıtmak amacıyla hazırlanan belgesel gösterildi.   Gösterinin ardından söz alan Uğur Dündar, okulun sürekli bir gelir kaynağına ihtiyacı olduğunu belirterek, “Liseye bağlı bir ilköğretim okuluna sahip olursak ve bunu da paralı hale getirirsek, okul sürekli ihtiyaç duyduğu parasal kaynağa kavuşur. Büyükşehir Belediye Başkanımızdan bu okul sözünü almak için buraya çıktım” dedi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Vefa Lisesi´nin İstanbul için bir marka olduğunu ve lisenin kendilerinde komşuluk hakkı bulunduğunu belirterek, Dündar´ın okul talebini yerine getirme sözü verdi. Türkiye’nin nüfusun yüzde 60’ının 18 yaşın altında olduğunu ve ülkenin en önemli kaynağı olan gençlerin çağdaş eğitim imkanlarından mutlaka yararlandırılması gerektiğini ifade eden Kadir Topbaş, bu amaç doğrultusunda eğitime büyük destek verdiklerini söyledi. Başkan Topbaş, Vefa Stadı’nı, içinde kapalı spor salonu ve konferans salonu da bulunan bir spor kompleksi haline getirmek için ilgili bakanlıktan istediklerini ve bu yönde de bir protokol imzaladıklarını kaydetti.        

 

Çağdaş, vatansever, ulusal ve evrensel değerleri özdeşleştiren gençler yetiştirdiklerini ve 21. yüzyılda bu süreci devam ettireceklerini dile getiren Vefa Lisesi Müdürü Sakin Öner ise, okulun fiziki ihtiyaçlarının giderilmesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş’ın büyük katkılar yaptığına dikkat çekti. Okulun fiziki sorunlarını yüzde 95 oranında çözdüklerini vurgulayan Öner, eğitim alanında Türkiye genelindeki 6 bin 500 lise arasında ilk 10’da yer alan Vefa Lisesi’ni ilk 6 arasına sokmayı hedeflediklerini söyledi.  

 

Okulun bilgisayar laboratuvarının yenilenmesi de dahil bazı ihtiyaçlarının bulunduğuna ve bunların karşılanmasına yönelik olarak Başkan Kadir Topbaş’a yeni bir dosya daha sunacaklarını belirten Öner, 2 katlı personel lojmanını da liseye katmak istediklerini kaydetti. Öner, öğrenciler için 80 kişilik bir pansiyonun yapımı konusunda KİPTAŞ ile çalışma yaptıklarını da sözlerine ekledi.        

 

Vefa Lisesi Mezunlar Derneği Başkanı Hakkı Barış da 135. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Milli Piyango İdaresi´nin 29 Mayıs’ta yapacağı çekiliş biletlerinin üzerine “Vefa Lisesi 135 Yaşında” yazısını yazacağını ve bu biletlerinin satışından elde edilecek gelirin yüzde 8’inin kendilerine kalacağını ifade etti. Barış, ayrıca hatıra pul bastıracaklarını da belirtti.  

 

Törende konuşmaların ardından okuldan 50 yıl önce mezun olan, aralarında eski Devlet Bakanı Tunca Toskay´ın da bulunduğu bir grup mezuna plaket verildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile okul mezunlarından eski Devlet Bakanı Recep Önal’a da 135. yıl anısına teşekkür plaketi takdim edildi. “Türk Basınında Önemli Günler ve Olaylar Sergisi” ile “Ebru Sergisi”nin açılışının da yapıldığı etkinlik, boza ikramıyla sona erdi.