19 Mayıs törenleri İnönü Stadı’nda devam etti 19.5.2007

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı İnönü Stadı’ndaki törenle devam etti. Tören İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Fethi Tuncel’in üstü açık bir arabayla halkın ve öğrencilerin bayramını kutlamasıyla başladı.

İnönü Stadı’ndaki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Fethi Tuncel’in yanı sıra, askeri ve sivil okullardan öğrenci grupları ve aileler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın ardından Orgeneral Tuncel ile Topbaş, il genelindeki liseler arasında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.  

 

Necip Fazıl Kısakürek ve Nazım Hikmet’ten şiirlerin okunduğu ve öğrencilerin hareketli müzikler eşliğinde gösteriler sunduğu törende konuşan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, 19 Mayıs´ın büyük önder Atatürk´ün varlığını armağan ettiği en kutlu yürüyüşün başladığı gün olduğunu ifade ederek, genci yaşlısı tüm ulusun katılımıyla Türkiye Cumhuriyeti´nin temellerinin bugün atıldığını söyledi.        

 

Atatürk’ün, Türk milletinin vasfının neleri yapmaya muktedir olduğunu Çanakkale’de gördüğünü dile getiren Özer, kurduğu cumhuriyeti gençlere emanet ettiğini ve gençlerin de bu emanete en iyi şekilde sahip çıktıklarını kaydetti. Ata Özer, “Türk gençliği bu ağır ve büyük sorumluluğunun bilinci içerisindedir. İnanıyorum ki gençliğimiz gelişmiş ülkelerin bilgi seviyesine ulaşacak ve muasır medeniyet seviyesine ülkemizi çıkartacaktır” dedi.  

 

Törende daha sonra öğrenciler Atatürk ve kahramanlık konulu şiirler konuşmalar yaptı ve şiirler okudu. Bu arada, fon grubunca da renkli kartonlarla çeşitli ifade ve motifler oluşturulurken, öğrenci gösteri grupları, akrobasi ve jimnastik hareketler ile gösterilerini tekno ve remix parçalar eşliğinde sundular. Çeşitli folklor gösterilerinin de yapıldığı törende daha sonra, Kuleli Askesi Lisesi öğrencilerinin zeybek ve horon gösterisi de izleyicilerden büyük alkış aldı.      

 

Yaklaşık bin kişilik askeri ve 1500 kişilik sivil öğrenci gösteri ile yaklaşık 3 bin kişilik fon grubunun yer aldığı tören, Kuleli Askeri Lisesi ile Kandilli Kız Lisesi öğrencilerinin valsıyla sona erdi. Öte yandan, törenin sonunda askeri ve sivil öğrenciler sahada ‘ay ve yıldız’ oluştururken, iki komando tarafından da stadın iki tribünü arasına gerilen iplerden sahaya inerek Atatürk portresi açıldı.