Başkan Topbaş, New York’ta yerel yönetimleri temsil etti 21.9.2012

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un özel daveti ile “2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Konusunda Seçkin Kişiler Üst Düzey Paneli”ne seçilen Başkan Kadir Topbaş, New York’a gitti. Yaptığı konuşma ile BM Üst Düzeyli Paneli’ne damga vuran Başkan Topbaş, “Yerel yöneticiler olarak milenyumun hedeflerine ulaşılmasında çözüm ortağı olmak istiyoruz" dedi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un özel daveti ile “2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Üst Düzey Paneli”ne seçilen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, New York’ta Üst Düzey Panel’in ilk toplantılarına katıldı. Toplantılarda, 23 ülkeden Devlet Başkanları, hükümet, yerel yönetim, özel sektör, akademi dünyası ve sivil toplum temsilcileri yer aldı.

 

Yerel yönetimler çözüm ortağı olmalı…

Toplantılarda Türkiye ve İstanbul ile birlikte dünyadaki yerel ve bölgesel yönetimleri de temsil eden Başkan Kadir Topbaş, BM Hukuk Komisyonu Altıncı Komite Başkanı ve Ukrayna Daimi Temsilcisi Yuriy Sergeyev ile görüştü. Başkan Topbaş, “Birleşmiş Milletler’in geleceği açısından yerel yönetimlerin çözüm ortağı olması lazım. Şehirler, ülke yönetiminde artık büyük rol oynuyor” dedi. 

 

İstanbul çok güçlü ve söz sahibi bir kent…

UCLG Genel Sekreteri Josep Roig, UCLG MEM Genel Sekreteri Mehmet Duman, UCLG Koordinatörü Emila Saiz ve Türkiye Cumhuriyeti BM Daimi Temsilcisi Adnan Altan’ın da katıldığı görüşmede Sergeyev, İstanbul’un çok güçlü ve söz sahibi bir kent olduğunu söyledi.

 

Dünyanın sorunları konuşuldu…

Başkan Kadir Topbaş, 67. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Toplantıları çerçevesinde düzenlenen “2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Konusunda Seçkin Kişiler Üst Düzey Paneli”ne konuşmacı olarak katıldı. Üst düzeyli birçok diplomatın katıldığı panelde katılımcılar, dünya barışı, sağlık, istihdam, küresel ısınma, kadın hakları, çocuk ölümleri konularında görüşlerini dile getirdi.

 

Nitelikli ve eşit bir dünya istiyoruz…

Panelde, Siera Leone Gençlik Hakları destekçisi Chernor Bah yaptığı konuşma ile salondaki katılımcıları etkiledi. 21. yüzyılda hastalıktan ölen insanların var olmasının kabul edilemez bir durum olduğunu belirten Bah, yetkililere seslenerek, “Sözünü tutmadınız. Heyecan, umut ve eğitim hayallerimiz gerçekleşmedi. Çocuklar hastalıklardan ölüyor. Bu duruma son vermelisiniz. Nitelikli ve eşit bir dünya istiyoruz” diye konuştu.

 

Başkan Topbaş, panele damga vurdu…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da üst düzey panelin üyesi olmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek başladığı konuşmasında, Yıllık Kalkınma Hedefleri’ne ulaşılabilmesi için kentler ve kırsal kesim arasında köprüler kurulmasına dikkat çekerek, kişilerin eğitilmesinin önemine dikkat çekti.

 

Sorunları çok yakından takip eden bir konumda olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “Hepimizin bir ötekinin farkında olma eğitimine ihtiyacımız var. Duygularını ifade eden genç arkadaşımız Bah, burada ezber bozmaya çalıştı, gençliğin sesini hatırlattı. Bizim filozofumuz olan Hz. Mevlana’nın bir sözü var; ‘Bir neslin geleceğini, bir önceki nesil hazırlar.’ Bizler aslında bizden sonraki kuşakların geleceğini hazırlıyoruz. Ciddi bir sorumluluk taşıyoruz. Biz yerel yöneticiler olarak milenyumun hedeflerine ulaşılmasında çözüm ortağı olmak istediğimizi ilettik. Birlikte karar vermek istiyoruz” diye konuştu.

 

Panelde ağırlıklı gündem, küresel yoksulluğa son vermek, eşitlik, sürdürülebilir kalkınma ve bu bağlamda çok taraflı anlaşmalar yapılması yönünde oldu.