Dünya Diyabet Günü’nde anlamlı yürüyüş… 14.11.2007

14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle sanatçı, siyasetçi ve diyabet hastaları Beyoğlu'nda “Global Diyabet Yürüyüşü” yaptı. Yürüyüşe katılan Başkan Topbaş, “Diyabetle mücadele edenlerin yanında olmak görevimizdir” dedi.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle Türkiye Diyabet Vakfı tarafından diyabet (şeker) hastalığına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen yürüyüş, sanatçı, siyasetçi, diyabet hastaları ve yakınlarının katılımıyla Beyoğlu Tünel girişinde başladı. Başkan Kadir Topbaş, burada yaptığı konuşmada İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak 30 ilçede bulunan Aile ve Kadın Sağlığı merkezlerinde diyabetliler de dahil her yıl 400 bine yakın kişiye tarama yaptıklarını, bu bağlamda diyabetle mücadeleye her zaman katkı sunmaya dikkat ettiklerini söyledi.  

 

14 Kasım Dünya Diyabet Günü sebebiyle diyabetle ilgili farkındalık yaratmak üzere Boğaziçi Köprüsü, Sefaköy Köprüsü, Kız Kulesi ve Bozdoğan Kemeri’nin mavi renkte aydınlatılacağını dile getiren Başkan Topbaş, diyabetli 18 yaş altında yüzlerce çocuk olduğunun taramalarda ortaya çıktığına dikkat çekerek, “Bu bir yaşam biçimi, ancak dikkat edilmediği takdirde vücutta arazlar çıkarttığını görmekteyiz. Türkiye’de 5 milyon diyabetli olması çok ciddi bir rakam. Bunu fark etmek, yardımcı olmak, mücadele etmek için bu kuruluşların yanında olmak hepimizin görevidir” diye konuştu. 

 

Kadir Topbaş, bir diyabet hastasının talebi üzerine İstanbul’da bir “Diyabet Kontrol Merkezi” açma sözü de verdi. Ankara'dan İstanbul’a gelerek şu ana kadar diyabet hastaları arasında en uzun parkuru tamamlayan diyabetli bisikletliler, kupalarını Kadir Topbaş, Ali Arslan, Turhan Çömez, Defne Yalnız, Kamil Sönmez ve Prof. Dr. Temel Yılmaz’dan aldı.