Büyükşehir’de tarihi an; Cumhurbaşkanı Gül Saraçhane’de… 14.11.2007

Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, şu dakikalarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ediyor.

Saraçhane Belediye Sarayı’nda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Büyükşehir Bürokratlarının hazır bulunduğu resmi törenle karşılanan Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, şu sıralarda ziyaretini sürdürüyor. 

 

Gül’den İstanbul’daki çalışmalara takdir… 

Belediye Sarayı’nın girişinde Başkan Kadir Topbaş ile birlikte basın mensuplarına poz veren Abdullah Gül, Büyükşehir’in Şeref Defteri’ne şunları yazdı; “Cumhurbaşkanı sıfatıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etmekten büyük mutluluk duyuyorum. Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbulumuzun itibarlı bir dünya metropolü olma konumunun güçlendirilmesi ve halkın beklentilerinin karşılanması amacıyla yürüttüğü çalışmaları takdirle karşılıyorum. Bu hizmetlerin en iyi şekilde devam edeceğine inancım tamdır. Kıtaların ve medeniyetlerin buluşma merkezi İstanbul tarihten gelen zenginliklerinin kimliğinin ve doğal güzelliklerinin tüm ihtişamıyla korunarak, geleceğe taşınması önemli bir sorumluluğumuzdur. Bu kapsamda 2010 Kültür Başkenti olarak ilan edilen İstanbul’da bu etkinliklere yönelik hazırlıkların en iyi şekilde yürütülmesi ve çalışmaların kısa sürede tamamlanması büyük önem taşımaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yöneticilerine ve diğer çalışanlarına başarılar diliyor, en iyi dileklerimi iletiyorum.”  

 

Başkan Kadir Topbaş, makamında ağırladığı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e İSMEK kursiyerleri tarafından yapılmış içinde lale motifli vazo ve özel yapım kol düğmeleri hediye etti. Kadir Topbaş hediyeleri takdim ederken, “150 yıl önce anavatanından ayrılan laleler geri döndü. Lale işlemeli bu vazo İSMEK kursiyerlerinin bir ürünü. Yine özel olarak 16. yüzyıl tekniğiyle yapılmış lale figürlü kol düğmelerini hediye ediyoruz. Lale bizden bir parça” dedi.

 

Hediyeler için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de lale motifli kol düğmesi ve vazoyu çok beğendiğini belirterek, “Kol düğmeleri yabancı misafirlere verilecek çok güzel bir hediye olur” diye konuştu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, şu anda Cumhurbaşkanı Gül’e, İstanbul’da yürütülen çalışmalar ve hizmetlerle ilgili bir brifing veriyor. Görüşmede İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mesut Pektaş ile AK Parti Grup Başkan Vekili Hüseyin Evliyaoğlu da hazır bulunuyor.