Başkan Topbaş UCLG Eş Başkanı oldu 4.11.2007

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) teşkilatı eş başkanı oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Güney Kore’nin Jeju adasında dört gün süren UCLG – Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı 2. Kongresi sonrasında yapılan Dünya Konseyi toplantısında  300’ü aşkın üyenin oy birliğiyle dünya belediyelerinin başına getirildi.  UCLG – Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı 2. Kongresi’nin ana konusu “Değişen Kentler Dünyamızı Yönlendiriyor” olarak belirlenmişti.  

 

Kongre’nin son günü  UCLG Genel Kurulu ve UCLG Dünya Konseyi toplantıları yapıldı ve 2007-2010 dönemi görev yapacak  UCLG yöneticileri seçildi. Başkan Topbaş, Başta Çin Belediyeler Birliği, Amerikan Kentler Birliği, Endonezya Belediyeler Birliği, Filistin Yerel Yönetimler Birliği, Türkiye Belediyeler Birliği, Barselona Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Eriha, Kazan, Montreal ve Venedik belediyeleri gibi çeşitli kıtalardan ve ülkelerden yerel yönetimlerce aday gösterildi.  

 

UCLG Dünya Konseyi Başkan Topbaş’la birlikte Paris, Johannesburg (Güney Afrika), Quito (Ekvator) ve Guangzu (Çin) Belediye Başkanlarını da eş başkan olarak seçti. Başkan Topbaş, eş başkan seçildikten sonra; “UCLG yerel yönetimlerin Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve OECD gibi uluslararası kuruluşlar nezdindeki tek meşru temsilcisi”  olduğunu söyledi.     UCLG, her üç yılda bir Dünya Kongresi düzenleyerek, dünyada yerel yönetim alanındaki gelişmeleri değerlendiriyor ve tartışıyor.  İkinci Dünya Kongresi’nde yaklaşık 2500 seçilmiş ve atanmış yerel yöneticiler, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileri bir araya geldi. Toplantılarda mevcut politikalar gözden geçirildi ve dünya yerel yönetimleri için  yeni politikalar belirlenerek, sorunlara ortak ve kalıcı çözümler bulmak amacıyla çok önemli adımlar atıldı. - İnsanlığın geleceği kentler: İklim değişikliğine karşı- Kent diplomasisi: Yerel yönetimler barışı oluşturuyor- 2015: daha iyi bir dünya mümkün. Yeni bir küresel yönetişimde yerel yönetimler ana konuları tartışıldı.  

 

Kongrede, eşzamanlı atölye çalışmalarının yanı sıra, çeşitli toplantılar, teknik geziler yapıldı. Dünya Kentsel Fuarı’nı  yüzlerce kişi ziyaret etti. 2010 UCLG Dünya Kongresi’nin Şili’nin Santiago kentinde yapılmasına  karar verildi.