Başkan Kadir Topbaş; “İstanbul yatırımcılar için büyük bir fırsat...” 2.11.2007

Forum İstanbul’da konuşan Başkan Topbaş, “İstanbul yatırımcılar için büyük bir fırsat. Bürokratik engelleri kaldırarak yatırımcılara bu fırsatı veriyoruz” dedi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Urban Land Institute (ULI) katkılarıyla Swiss Otel’de düzenlenen ‘Forum İstanbul Uluslararası Yarıyıl Konferansı’nın açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un yatırımcılar için bir fırsat olduğunu belirterek, “Bu fırsat kaçırılmamalı. Bürokratik engelleri kaldırarak yatırımcılarımıza, işadamlarımıza elimizden geldiğince bu fırsatı vermeye çalışıyoruz” dedi. 

 

İstanbul’da hızlı göç ve plansız yapılaşmanın neden olduğu kaosun kentsel dönüşüm ihtiyacını ortaya koyduğunu, bu çerçevede kendilerinin de çarpık yapılaşma, çöküntü alanları ve kültürel mirasın yenilenmesi gibi çalışmaları bir bütün olarak ele aldıklarını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul’da yaptığımız en önemli iş, İstanbul’un plan kararları ve arazi kullanım kararları boşluk bırakmayacak şekilde düzenlenmesidir. Şu anda İstanbul’un geleceğini çok daha iyi tasarlayarak, şehrimizi daha düzgün hale getirmeyi hedefliyoruz. Bu amaçla hazırlanan 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı çıktı, 1/25.000’lik Nazım İmar Planı’nın da Meclisimize gönderildi. Öte yandan, İstanbul’u Marmara Bölgesi ölçeğinde planlıyoruz. Marmara Bölgesi’nde nerede sanayi, nerede konut, nerede tarım alanları olacağını belirliyoruz. Kentsel Dönüşüm Yasası’nın çıkmasıyla insanların mülkiyet hakkına saygı duyarak, haklarını koruyarak dönüşüm çalışmalarını başlatacağız. Tabi demokratik ülkelerde bu çalışmaların zor, ancak İstanbulluların verdiği destekle bunu başaracağız” diye konuştu.  

 

Göçü önlemek için TOKİ’nin ülke genelinde farklı cazibe merkezleri oluşturduğunu, Marmara Bölgesi ölçeğinde de bazı eşikler oluşturulduğunu anlatan Kadir Topbaş, “Yüzde 37 sanayi  kenti olan İstanbul’un artık sanayiden ziyade kararların alındığı, kongrelerin yapıldığı, finans ve moda merkezi haline getirme adımlarını atıyoruz” şeklinde konuştu. 

 

İstanbul’un yeni dönüşüm alanları… 

İstanbul’un 1 milyon 200 bin yapı stokuyla deprem riski taşıyan bir kent olduğuna dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, depremle ilgili veya kentsel dönüşüm alanlarıyla ilgili çalışmaları birlikte yürüttüklerini belirterek, şunları kaydetti; “İstanbul doğu batı aksı boyutunda gelişmesini linear tarzda yapamadığı için tek merkezli bir kentin ortaya koyduğu sorunları yaşamaktadır. Bunu ortadan kaldırmak için İstanbul’da Planlama Merkezi’nin öngördüğü birkaç yeni merkez ve alt merkezler oluşturmayı hedefliyoruz. Bunlardan birisi 555 hektarlık alanı kapsayan Kartal Alt Bölgesi. Bu bölgede geçmişte sanayi ile çevresine gelen yerleşimin getirdiği sorunları çözerek daha modern hale getirmek ve bir kent merkezi oluşturmak istiyoruz. Aynı şekilde 170 hektarlık alanda Küçükçekmece İç ve Dış kumsal alanında ekolojik dönüşüm ortaya koyduk. Cendere’de sanayinin yerleştiği hat üzerinde 470 hektarlık alanı da kentsel dönüşüm ve yenileme alanı olarak aldık. Bu bölgeler İstanbul’un yeni noktaları olacaktır.” 

 

Başkan Kadir Topbaş, Küçükçekmece Kayabaşı bölgesinde yapacakları 90 bin konutun üçte birini depremle ilgili transfer alanı olarak düşündüklerini, ayrıca proje yarışması ile İkitelli’de önemli bir kent merkezi oluşturacaklarını ve 21. yüzyıla yakışır tarzdaki bu projeyi gayrimenkul sahipleri ve KİPTAŞ ile birlikte yürüttüklerini söyledi. Aynı şekilde Bahçeşehir’de bir kent merkezi çalışması yürüttüklerini dile getiren Kadir Topbaş, bunları yaparken altyapı ve erişimi de ön planda tuttuklarını kaydetti. Metro 2008’de İkitelli’de olacak İstanbul’da 54 kilometre uzunluğunda raylı sistem bulunduğunu, 72 kilometre uzunluğunda raylı sistem inşaatının devam ettiğini, 44 kilometre uzunluğundaki raylı sistemin de ihale aşamasında olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, 2012 yılına kadar hedeflerinin raylı sistem ağını banliyö hatları da dahil 250 kilometreye ulaştırmak olduğunu söyledi. Görev süresi içinde 13 milyar dolar yatırım yaptıklarını ve bunun yüzde 60’ını ulaşım yatırımlarının oluşturduğunu belirten Topbaş, 2012 yılına kadar ulaşım için 15 milyar dolar yatırım hedefi koyduklarını dile getirdi. 2008 yılı sonuna kadar İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’ne metroyu götürmüş olacaklarını müjdeleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Görev süremiz içinde İstanbul dikkate değer bir şehir haline geldi. 2009’da Dünya Su Forumu ile IMF Kongresi İstanbul’da yapılacak. İstanbul’a yeni kongre alanları kazandırmak, otel kapasitesini artırmak bizim ana hedefimiz. İstanbul yatırımcılar için bir fırsat. Bu fırsat kaçırılmamalı. Bürokratik engelleri kaldırarak yatırımcılarımıza, işadamlarımıza elimizden geldiğince bu fırsatı vermeye çalışıyoruz. Gayrimenkuldeki artış baş döndürücü hızla artıyor. İmar yönetmeliğinde bazı değişiklikler yapıyoruz. İstanbul gelecekte çok daha farklı bir kent olacak” diye konuştu. 

 

Haluk Sur; “Hızlı hareket etmeyi mümkün kılacak şehirler tasarlanmalıdır”  

ULI Türkiye Başkanı Haluk Sur da kentsel dönüşüm projeleri kapsamında özellikle, kent merkezinden kopuk olmayan yeni konut alanlarının hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, ulaşım yatırımlarıyla daha hızlı hareket etmeyi mümkün kılacak yeni şehirlerin tasarlanması gerektiğini söyledi. Sur, “İstanbul'da çağdaş anlamda yaşanabilir konut sayısı oldukça yetersiz ve pahalıdır. Bu nedenle yüz binlerce insan her gün Avrupa-Asya Yakaları arasında gidiş-gelişlerde zorlanmaktadır. Keşke Boğaz Köprüleri hızlı geçişlere izin verecek şekilde, çift katlı olarak inşa edilmiş olsa ve katlar arasında iki yakaya zıt yönde trafik akışı olanaklı olsaydı. 3’ncü köprü inşasında bu noktaların dikkate alınması çok önemlidir. Ayrıca, Türkiye gelirlerinin yüzde 40’ı İstanbul’dan geliyor. Türkiye'nin dışa açılmasını sağlayan İstanbul, yapılan yatırımlarla dev bir şantiye haline getirilmiştir” diye konuştu.  İstanbul Swiss Otel’de bugün başlayan “Forum İstanbul”un bu yılki konusu, “Mimar Sinan’dan Olimpiyat Kentine Kentsel Dönüşüm ve Gayrimenkul Yatırımları” olarak belirlendi.