Yarışmalarda dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi 30.6.2007

Okullar arası münazara, bilgi-kültür, şiir okuma ve Avrupa Birliği Bilgi-Kültür Yarışması’nda dereceye girilen öğrencilere ödülleri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer tarafından verildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2006-2007 Eğitim-Öğretim Yılı’nda okullar arasında düzenlenen münazara, bilgi-kültür, Mehmet Akif Ersoy Şiirleri Okuma Yarışması, İstiklal Marşı Okuma Yarışması, Avrupa Birliği Bilgi-Kültür Yarışması’nda dereceye girilen öğrenciler ödüllendirildi.   Sarayburnu’ndaki Sepetçiler Kasrı’nda düzenlenen ödül törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Vali Yardımcısı Hikmet Çetin, İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer ile bazı kaymakamlar, milli eğitim müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı. Yarışmalarda dereceye giden öğrenciler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer tarafından dizüstü bilgisayar ve kamerayla ödüllendirildi.  

 

Başkan Topbaş; “Tarihte derin izler bırakan bir milletiz…”        

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, toplantıya bir şehit cenazesinden geldiğini belirterek, “Maalesef hunharca bir saldırı sonrasında kaybettiğimiz vatan evlatlarımızdan biri İstanbul’da defnedildi, cenazesinde yakınlarıyla birlikte olduk. Bu vatan bize kolay armağan edilmedi. Vatanımızda bağımsızlığımızı ve hürriyetimizi kolay edinmedik. Şehitlerimizin ve gazilerimizin canlarını feda etme pahasına ülkemizi yurt edindiğini unutmamamız gerekmektedir. Bin yıllık tarihi olan büyük bir milletiz ve tarihin her evresinde büyük izler bıraktık. Şimdi de yarınlarımıza güvenle bakabilmemiz için bir şansımız var” diye konuştu.  

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak eğitim alanında çok ciddi boyutlarda yardımlar yaptıklarını vurgulayan Kadir Topbaş, her yıl 44 bin üniversite öğrencisine burs verdiklerini, şehit, dul, yetim ailelerine eğitim yardımı yaptıklarını, 100 bin öğrenciye eğitim malzemesi dağıttıklarını, bahçeleri müsait olan 125 okula kapalı spor salonu ile 770 okula sosyal bilimler ve fen laboratuvarları yaptıklarını kaydetti.

 

Öğrenciler yarışmalarla geleceğe hazırlanıyor…     

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, eğitim sezonunu bitirmek üzere olan öğrencilere de “Tatil dinlenmedir ama bu miskinlik anlamına gelmemelidir. Tatilde meşguliyet değiştirerek bilgiye ulaşmak için yeni fırsatlar aramak, güzel dostluklar kurmak gerekir” tavsiyesinde bulundu.  

 

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer de gençliğin milletimizin geleceği olduğunu vurgulayarak, “Cumhuriyetimizin emanet edildiği gençliğimizi çağdaşlarıyla yarışabilir, hatta onları geçecek şekilde yetiştirmek en önemli görevimizdir. Okullarımızda daha iyi bir eğitim için iyi fiziki mekanlar oluşturmanın yanı sıra, gençlerimizin kendilerini en iyi şekilde ifade edebilme ve düşüncesini savunabilme becerilerini vermek durumundayız. Bu nedenle münazara, bilgi-kültür, şiir okuma gibi alanlarda çeşitli yarışmalar düzenledik. Ümit ediyorum ki gelecekte en iyi hatipler ve söz ustaları bu gençler arasından çıkacaktır. Öğrencilerimizin bilgili, kültürlü olmaları ve bu birikimlerini kullanabilmeleri çok önemli. Bu yarışmalarda bize destek veren Büyükşehir Belediyemiz ile diğer belediyelerimize şükranlarımı arz ediyorum ve öğrencilerimizi kutluyorum” şeklinde konuştu.