İzlanda ile ‘yenilenebilir enerji’de deneyim paylaşımı… 30.6.2007

İzlanda Cumhurbaşkanı Ragner Grimsson ile görüşen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, çevre sorunları hakkında fikir alış verişinde bulunduklarını ve küçük yaştaki çocukların uyuşturucu bağımlılığına karşı birlikte mücadele kararı aldıklarını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Çırağan Sarayı’nda İzlanda Cumhurbaşkanı Ragner Grimsson ile görüştü. Görüşme talebinin İzlanda Cumhurbaşkanı Ragner Grimsson’dan geldiğini söyleyen Başkan Kadir Topbaş, görüşmede ağırlıklı olarak çevre ve çevre sorunları hakkında fikir alış verişinde bulunduklarını ve konuk başbakanın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çevreyle ilgili çalışmalarından haberdar olduğunu söyledi.

 

Küçük yaştaki çocukların uyuşturucu bağımlılığına karşı mücadele konusunda Cumhurbaşkanı Ragner Grimsson’dan birlikte hareket etme konusunda teklif aldığını söyleyen Başkan Topbaş, “Sayın Cumhurbaşkanı küçük yaşta çocuklarda uyuşturucuyla ilgili mücadele konusunda İstanbul’un da bu konuyla ilgili katılımın arzu ettiğini söylediler. Biz bu konuda Avrupa’daki bir birlikle beraber çalışıyoruz. Bu görüşmemizde İzlanda ile de birlikte hareket etme konusunda karar aldık” dedi.   

 

Yenilenebilir temiz enerji konusunda İzlanda’nın önemli çalışmaları olduğuna dikkat çeken Kadir Topbaş, Büyükşehir Belediyesi´nin de Enerji A.Ş adlı bir şirketi ve çeşitli çalışmaları olduğunu hatırlattı. İzlanda Cumhurbaşkanı Ragner Grimsson’un eşinin İstanbul’u iyi bilen ve 30 yıl önce bir müddet İstanbul’da yaşamış bir kişi olduğunu ve şehri çok sevdiğini vurgulayan Topbaş, görüşmede İstanbul’da çöp gazından elektrik enerjisi elde edilmesiyle ilgili konuk cumhurbaşkanına bilgi verdiğini de kaydetti.  

 

Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “İzlanda Cumhurbaşkanı Ragner Grimsson ile ayrıca yenilenebilir temiz enerji kaynakları konusunu da görüştük. Bu konuda İzlanda oldukça başarılı. Belediye şirketlerimizden Enerji A.Ş’nin çalışmalarını olduğunu hidrojen enerjisiyle, enerjisinden yararlanma hazırlıklarını yaptığımızı, çöp gazından elde ettiğimiz enerjiden ve rüzgar enerjisinden bahsettim. Diğer başka enerjileri de devreye sokmak açısından kendileriyle deneyim paylaşımına girebileceklerine söyledi. Önümüzdeki ay içinde konuyla ilgili yetkililerimiz oradaki çalışmaları yerinde izleyecek.”