İstanbul ve Köln dikilen meşelerle kardeşliğini pekiştirdi… 28.6.2007

İstanbul ve Köln’ün Kardeş Şehir olmasının 10. yılı Gülhane Parkı’na dikilen Türk ve Alman meşesiyle pekiştirildi. Törende konuşan Başkan Topbaş; “Diktiğimiz ağaçlar büyüdükçe, yeşerdikçe, kökleri derinleştikçe, dostluğumuz da daha derinleşecek” dedi.

İki şehrin kardeşliklerinin 10. yılını kutlama programı kapsamında Gülhane Parkı´nda düzenlenen ağaç dikim törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Fritz Schramma, TEMA Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı A.Nihat Gökyiğit, TEMA Almanya Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı C. Hayati Önel katıldılar.   

Başkan Topbaş; “Ağaçlar dostlukları pekiştirecek…”  

İki şehrin kardeşliklerinin 10. yılında iki ağaç diktiklerini belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Dostluk nişanesi olarak bugün Gülhane´de diktiğimiz meşe ağaçları, Tarihi Yarımada’da tarihe tanıklık etmiş ulu çınarlarla birlikte tarihe tanıklık edecek ve gelecek kuşaklara yansıyacak. Bu diktiğimiz ağaçlar büyüdükçe, yeşerdikçe, kökleri derinleştikçe dostluklarımız da daha derinleşecek, daha pekişecek” dedi.     

 

Ağaç dikimlerini dünyanın ciddi anlamda bir ekolojik kıyametin eşiğinde olmasından dolayı çok önemsediklerini ve yeryüzünün şu anda yüzde 30’unu kaplayan ormanların 2050 yılında yüzde 40 daha azalmasının beklendiğini vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, küresel ısınma bütün dünyada ve özellikle kuzey yarım kürede hissedilir duruma geldiğini kaydetti. Kadir Topbaş, “İklim değişiklikleri var, karbondioksit salınımı had safhaya ulaştı. İnsanoğlu her şeyi bir tarafa bırakıp dünyanın bu hızlı kirlenişini ve yaşam alanlarının yok oluşunu durdurmak ve buna müdahale etmek zorunda. Şu anda atmosferde, 650 milyon yıl önce yer küre oluşurken volkanik dağların çıkarmış olduğu gazlardan çok daha fazla küresel kirlilik var. Bugün dünyayı kirletmeyi bıraksak bile ancak 150-200 yıl sonra olumlu etkisi görülmeye başlanacak. Bu nedenle mutlaka yeşil bir çevrenin yeniden hayat bulması ve kendisini yansıtması için fırsat vermek zorundayız. Doğanın kendine has özelliği gereği müdahale edilmediği takdirde kendisini toparlayabilme gücü vardır” diye konuştu.  

 

2050’ye kadar 11 bin canlı türü yok olabilir!     

Başkan Topbaş, tedbir alınmadığı taktirde küresel ısınmanın şu etkileri göstereceğini kaydetti; “Bu böyle devam ettiği takdirde 2050 yılına kadar yeryüzünde 11 bin 46 canlı türü yok olacak. Yüzde 0,7 derece küresel ısınma kendini gösterdi. Bu iki dereceyi bulduğu takdirde suya erişim ciddi olarak problem olacak. Deniz seviyesinin yükselmesi kaçınılmaz, kuzey kutbundaki buzullar ciddi erime göstermekte. Bugünün insanları olarak bizler, yöneticiler olarak hepimiz, her şeyden önce gerginlikleri bir tarafa bırakarak dünyanın kirlenmesini ekolojik kıyamete gidişini durdurmak için çalışmalıyız. Dünya nüfusu hızla artarken yarınlarımız olan çocuklarımızın yaşam alanları bir bir yok olmakta. Şu anda 6,1 milyar olan dünya nüfusu 2050 yılına varıldığında 9.3 milyar olacak ve yaşam daha zorlaşacak, susuzluk daha da hissedilecek. Yeteri kadar doğru ve kaliteli suya ulaşamadığı için 50 yaşındaki insan 85 yaşındaki bir insanın görüntüsünü verecek. 35 santimetrelik üst tabaka toprak 1050 yılda oluşuyor, toprağı geri getirmek çok kolay değil. Bunun için yaşam zinciri alanlarını, sürdürebilir bir anlayışla devam ettirmemiz gerekiyor.  

 

Köln Belediye Başkanı’ndan doğayı korumaya davet…     

Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Fritz Schramma da doğanın yok olmaması için ortak mücadele verilmesinden yana olduklarını belirterek, herkesi doğayı korumaya davet etti. Genç TEMA gönüllülerini de kutlayan Schramma, “Bizler artık yaşlandık. Sizlerin diktiği ağaçların gölgesinde güzel günler geçirmek istiyoruz” dedi.

  

Törende konuşmaların ardından, Köln Belediye Başkanı Fritz Schramma dostluk adına Türk meşesi dikerken, Başkan Kadir Topbaş da Alman meşesi dikti. Meşe dikiminin ardından İstanbul ile Köln’ün Kardeş Şehir olmasının 10. yılı anısına kütük üzerine bir plaket çakıldı.