İstanbul’un ilk tekne parkları hizmete açıldı 20.9.2012

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kente deniz kenti kimliğini yeniden kazandırmak ve deniz turizmini canlandırmak amacıyla hazırlanan Tekne Park Projesi, törenle hayata geçirildi. “Denizdeki değnekçilik olayını bitiriyoruz” diyen Başkan Kadir Topbaş, törende ilk çapayı denize attı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sahillerdeki teknelerin düzensiz parklanmasına modern, çevreci ve estetik bir çözüm üretmek amacıyla hayata geçirdiği proje kapsamında kurduğu İstinye ve Tarabya Tekne Parkları, Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı bir törenle hizmete alındı. Sarıyer’deki İstinye Koyu’nda gerçekleştirilen açılış törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, bazı İstanbul Milletvekilleri, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Ergün Turan, İlçe Belediye Başkanları, Büyükşehir Bürokratları ve Başkan Topbaş’ın Danışmanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Güvenli park temiz çevre...

Tören alanını dolduran İstanbullulara hitap eden Başkan Kadir Topbaş, şunları söyledi: “Denizdeki değnekçilik olayını bitiriyoruz. Kesilip denize atılan halatlar nedeniyle sahillerde yaşanan sıkıntılar da artık olmayacak. Kayıt dışı para, kayıt altına alınmış oluyor. Devletin kasasına giren bu para, hizmete dönüşmüş oluyor. Düzenli ve kararlı bir şehir oluşturmak, dünyadaki kentlerle yarışmanın ön şartı. Bu şehir, bu tür çalışmalarla bambaşka bir hale geliyor. İstinye ve Tarabya koylarını taradık, temizledik, akan dereleri ıslah ettik. Güzel bir hale geldi. İstanbul’un denizi en iyi şekilde kullanması için bu tekne parkları yaptık. Toplam 388 teknenin barınacağı marinalar bölgeye hareketlilik getirecek, istihdam oluşturacak ve çevre kirliliğini ortadan kaldıracak. Marinaları sahilden uzakta yaptığımız için İstanbulluları da denizle buluşturmuş olduk.”

 

İstanbul geleceğe hazırlanıyor…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşların desteğiyle şehri geleceğe hazırladıklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, açılışı yapılan marinaların İstanbul’un önemli yansımalarından ve yüzlerinden biri haline geleceğini söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Kadıköy-Kartal Metro Hattı’nın, ardından Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli’nin açılışını yaptıklarını anlatan Başkan Topbaş, “Bu ülke bütçesinin 7,5 milyar lira, Ankara İller Bankası’ndan gelen 710 milyon lira olduğunu söyledim. 52 milyar lira İstanbul’a yapılan yatırımların toplamıdır. Temel atma merasimleri yapamıyoruz. Açılışları yirmişer yirmişer ancak gerçekleştiriyoruz. İstanbul’un her noktasına daha ne yapabiliriz diye düşünüyoruz” diye konuştu.

 

Tekne Park’ta olta balıkçıları da yer alacak…

Tekne parklarda olta balıkçılığı yapan balıkçılara da yüzde onluk bir pay ayrıldığını ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Olta balıkçılarının tekneleri de burada hizmet almaya devam edecekler. Deniz yolundan gelenlerin iskeleleri de mevcut. Yani bu koy, marina dışında vatandaş ve balıkçıların herkesin kullanacağı şekilde düzenlendi. Güzel olan şey, burada çevreci bir yatırım yaptık ve koy temizlendi. Halkın denizle buluşmasını sağladık. Rıhtım artık vatandaşlar tarafından rahatlıkla kullanılacak. İstanbullular sahilden artık denizi görebilecek ve bu koylarda sahilden yine balık tutulabilecek. Bu kordon boyunda yeni bir düzenleme çalışması yapıyoruz, bu kordon yenilenecek sahil tertemiz hale gelecek.”

 

Tekne Parklar İstanbul’un zenginliği…

Tekne parkların şehrin modern yüzünü gösterdiğini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Şehirler, bu tür hizmetlerle kendini hissettiriyor. Bu tekne park İstanbul’un bir zenginliği olarak algılanıyor. Bunların sayısını İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi’ne bakan kıyılarda artırarak İstanbul’u daha yaşanır kılacağız. Bu yatırımlar aynı zamanda kent ekonomisi ve kent istihdamına önemli katkı sunuyor. Burada teknelerin çoğu Ege ve Akdeniz’deydi. Çünkü bağlanacak yerleri yoktu. Bu teknelerin tekrar İstanbul’a gelmesi önemli. İş adamlarının İstanbul’a gelen misafirlerini teknesiyle dolaştırması önemli. Bunlar bizim şehrimizin büyüklüğünü gösteriyor. Burada yapılan gerçekten başarılı bir hizmet. İstinye ve Tarabya koyları kötü kaderlerinden kurtuldu, tertemiz ve modern bir hale geldi” diye konuştu.

 

Sahilde olta balıkçılarına özel düzenleme...

İstanbul’daki olta balıkçılığının yoğun olduğu sahilleri genişletme çalışmaları da yapacaklarını açıklayan Başkan Kadir Topbaş, “Olta balıkçılarına daha rahat balık tutabilecekleri yerler hazırlıyoruz. Olta atarken savurma mesafesini ayarlayamıyorlar. Arkadan geçen rahatsız oluyor. Balıkçıların da keyifle balık tutabilmeleri için olta balıkçılığının yoğun yapıldığı sahilleri denizi doğru daha da genişleteceğiz. Bu konuyla ilgili durum tespitleri yapılıyor. Hangi noktalarda daha çok gereklilik arz ediliyorsa oralarda rıhtımı daha çok genişletmek suretiyle balıkçıları oralara alacağız. Vatandaşların da sahil yürüyüşleri daha rahat hale gelecek. Olta balıkçılığını seveni bir insan olarak ve bundan keyif alan biri olarak olta balıkçılığın İstanbul’un bir güzelliği ve nostaljisi olduğunu düşünüyorum. Hem olta balıkçıları rahat edecek hem de sahilde yürüyen vatandaşlar rahat edecek. Yakın tarihte bunların yapımına başlayacağız” dedi.

 

İlk çapa Başkan Topbaş’tan

Konuşmaların ardından ‘ilk çapa’ Başkan Kadir Topbaş tarafından denize atıldı. Törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Topbaş, İstanbul’un koylarındaki deniz araçlarının düzensiz parklanma sorununa modern çözüm getirdiklerini, tekne parklar ile İstanbul Boğazı’nın doğal dokusunu da koruduklarını belirtti. Başkan Topbaş, İstinye ve Tarabya koylarında Boğaz'ın estetiğine uygun olarak inşa edilen tekne parklar ile görüntü kirliliğine son verdiklerini, kıyı şeridini tamamen İstanbulluların kullanımına açacaklarını ifade ederek, “Artık denizde de değnekçilik olayı sona ermiştir” diye konuştu.

 

388 tekneye modern hizmet...

Tekne Parklar kıyıdan belli bir uzaklıkta yapılarak, sahiller İstanbulluların kullanımına açılırken, atıkların tekneler ve kıyı arasında hapsolmasının da önüne geçilerek, deniz ve kıyı kirliliğine son verilecek. Yüzer iskelelerin sahilden uzak olması ile kıyıya bağlı teknelerden kaynaklanan deniz kirliliği engellenecek. Tekne Parkların kurumundan önce bağlama halatları sahildeki babalara gelişigüzel bağlanarak vatandaşın geçişi ve bu yaya yolunu kullanması engelleniyordu. Yeni uygulama ile görüntü kirliliği ortadan kaldırılırken, sahil şeridi vatandaşların kullanımına açıldı.

 

Çevre dostu teknolojilerin kullanıldığı tekne parklarda; elektrik ve su hizmeti, dalgıçlık hizmeti ve teknik servis hizmetleri ile sintine ve evsel atık alım hizmetleri gibi marina hizmetleri de ücretli verilecek. Atıkların toplanması ve uygun noktalara nakli, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Hizmetleri Müdürlüğü ve İSTAÇ A.Ş. tarafından mobil olarak sağlanacak. 388 deniz taşıtı kapasiteli İstinye ve Tarabya koylarında balıkçılar için yüzde 10 ücretsiz alan ayrıldı.