İstanbul ile Venedik ‘Kardeş Şehir’ oldu 27.6.2007

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Venedik Belediyesi arasında imzalanan protokolle İstanbul ve Venedik “Kardeş Şehir” oldu.

“Venedik Bienali” için İtalya’ya giden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Venedik’te çeşitli temaslarda bulundu. Başkan Kadir Topbaş, 8 Haziran 2007 Cuma günü Venedik Belediye Başkanı Prof. Dr. Massimo Cacciari ile “Kardeş Şehir” protokolünün imza töreni için biraraya geldi. Törende konuşan Kadir Topbaş, iki şehir arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek, farklı kültür miraslarına sahip halklar arasında bilgi ve deneyim alışverişi yaparak dünya barışına katkıda bulunmak amacıyla hazırlanan protokole imza atmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.     

 

Hedeflerinin Türkiye’yi Venedik Bienali’nin sürekli katılımcısı yapmak olduğunu ifade eden Topbaş “imzalanan Kardeş Şehir Protokolü, iki şehir ve iki ülke arasındaki sanat ve kültür ilişkilerinin artmasına, sürekli katılımcı olmamıza çok ciddi katkılar sağlayacaktır. Protokolle, özellikle kültür, sanat, kültürel mirasın korunması, turizmin geliştirilmesi ve teşvik edilmesi yönünde karşılıklı çaba gösterilmesi kararı aldık. Taraflar olarak birbirimizi uluslararası forumlarda destekleme ve tüm uluslararası platformlarda işbirliği yapma yönünde iyi niyet belirttik. Bu protokol, gerek Venedik Bienali’ni, gerekse İstanbul Bienali’ni iki şehir için daha da anlamlı bir hale getirdi” diye konuştu.     

 

Yüzyıllardır kültür ve sanatta insanlığın evrensel gelişimine önemli katkıda bulunan Venedik ile 1993 yılında da Kültürel İşbirliği Protokolü imzalanmıştı. İmzalanan “Kardeş Şehir Protokolü” ile kültür, sanat, kültür mirasının korunması, turizmin geliştirilmesi ve teşvik edilmesi gibi konularda çaba gösterecek olan taraflar, ayrıca yerel yönetişim, kentsel planlama, toplu taşımacılık, sağlık, gençlik, spor, çevre koruma ve kalkınma alanlarında karşılıklı bilgi ve deneyim alışverişinde bulunacaklar. Ticaret, yatırım, finans, kültür ve turizm alanlarında düzenlenecek fuar, sergi, festival gibi programlarla da birbirlerini tanıma fırsatı bulacak ve uluslararası platformlarda birbirlerini destekleyerek, işbirliği yapma konusunda çaba sarf edecekler.