Başkan Topbaş yeniden yürümeyi başaran Darülacezelilerle buluştu 26.6.2007

Kayışdağı Darülaceze Tesisleri’ni ziyaret eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, fizik tedavi ve akupunktur uygulamasıyla yeniden yürümeye başlayan 19 sakinin azmini kutladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı Darülaceze Müdürlüğü’nün Kayışdağı’ndaki tesislerinde misafir edilen 19 vatandaş,  “Yaşamı Yeniden Adımlama” projesiyle hayata döndü. Bir yıl öncesine kadar yürüyemeyen ve tekerlekli sandalyede yaşamlarını sürdüren 19 Darülaceze sakini, 9 ay süren fizik tedavi uygulamaları sonucunda yeniden yürümeyi başardı.  

 

Darülaceze tesislerini ziyaret ederek fizik tedavi gören vatandaşlarla tek tek ilgilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yeniden yürümenin mutluluğunu yaşayan sakinlerin sevincini paylaştı ve yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Yıldırım ile Darülaceze Müdürü Tayfun Karali’den fizik tedavi çalışmalarıyla ilgili bilgiler alan Başkan Kadir Topbaş, “Burada vatandaşlarımıza sadece bakılmıyor. Ağız ve diş sağlığına kadar her türlü sağlık problemleriyle de yakından ilgileniliyor” dedi.  

 

“Darülaceze tam bir aile ortamı…”        

Darülaceze’de çeşitli teknolojik aletler kullanılarak ve akupunktur tedavisiyle yaşlı insanların yürümeye başlamasının çok sevindirici bir gelişme olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, “Artık hayata karşı bakışı değişmiş bir insanın yıllar sonra tekrar yürüyerek özgürlüğünü yeniden kazanması onlar için müthiş bir şey. Biz de kendilerinin mutluluğuna ortak oluyoruz. Bir yıl önce Darülaceze’nin kapısına bırakılmış tekerlekli sandalye mahkumu bir vatandaşımız, buradaki tedavilerle 6 yıl sonra yeniden yürümeye başlamış. Hatta tesis içerisinde yaptığı yürüyüşler ve eski mahallesine gidip gelirken bir ayda ayakkabısını eskitmiş. Bakın tedavi gören insanlarımız hayata nasıl bağlanmışlar. Gayet şık giyinmişler, kravatlarını takmışlar, mutlulukları gözlerinden okunuyor. Adeta yeniden doğmuşlar. Geçmişte servislerle gittikleri yerlere şimdi yürüyerek, toplu taşıma araçlarına binerek gidiyorlar. Bu çok önemli bir başarı. Burada kalan insanlar hem tedavi oluyorlar, hem de buradaki yaşamlarını bir aile ortamı içinde en iyi şekilde bakılarak sürdürüyorlar. Burada yaşlılarımızla çok ciddi şekilde ilgileniliyor ve aile bireyleriyle nasıl ilgileniliyorsa öyle ilgileniliyor” diye konuştu.     

 

Darülaceze’deki fizik tedavi merkezini daha sonra halka açmayı ve aletlerin sayısını arttırmayı planladıklarını dile getiren Kadir Topbaş, personele Almanya’dan getirilen bir uzman tarafından hasta bakımı konusunda 8 ay sürecek bir eğitim verileceğini de kaydetti. İSMEK’te evinde hastalara bakma eğitimi verdiklerini ve şu anda İstanbul genelinde 22 tane olan Cep Darülacezelerin sayısını daha da artıracaklarını belirten Topbaş, seyahate gidecek insanların yaşlı aile bireylerini bir müddet Darülaceze’de misafir etmek için de bir çalışma yaptıklarını söyledi.  

 

Yaşlıların yürüme heyecanı görülmeye değerdi…     

Proje kapsamında bir araçtan bağımsız olarak yürümeyi başaran 57 yaşındaki Suat Çelik isimli Darülaceze sakini, tedaviler öncesinde asla yürüyemeyeceğini düşündüğünü belirterek, “Şimdiyse kendimi eski mesleğim şoförlüğe geri dönecek kadar iyi hissediyorum. Başkanımız Kadir Topbaş’a ve Darülaceze yöneticilerine bu çok güzel hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.   Konuşmaların ardından yenide yürümeye başlayan Darülaceze sakinleri Başkan Topbaş ile birlikte yürüyerek sohbet ettiler ve hatıra fotoğrafı çektirdiler. Mayıs 2006’da hayata geçirilen “Ortopedik Özürlülerin Fonksiyonel Kapasitelerini Arttırma Projesi”ne katılan 33 Darülaceze sakininden 19’u yeniden yürümeye başlarken, 5’inin fizik tedavileri sürüyor. 7 sakin projenin başlangıç safhasında yürüyemez raporu alırken, 2’si de vefat etti. Proje çerçevesinde fizik tedavinin yanı sıra psikiyatri, nöroloji, ortopedi ve aile hekimi uzmanları tarafından düzenli kontroller gerçekleşti.