Başkan Topbaş Yeni Zelandalı Bakanla deprem güçlendirmesini konuştu 25.6.2007

Yeni Zelandalı Bakan Hon Clayton ile görüşen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sivil yapıların depreme karşı güçlendirilmesiyle ilgili olarak Yeni Zelandalı firmalarla işbirliği yapmayı düşündüklerini ve uzun vadeli kredi imkanını araştırdıklarını söyledi.

Yeni Zelanda Yapı ve İnşaat Bakanı Hon Clayton ve ülkenin Türkiye Büyükelçisi Jan Henderson, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında ziyaret ederek bir süre görüştüler. Ziyarette Bakan Clayton’ın Yeni Zelanda’da mühendislik firmaların depreme yönelik bina güçlendirme çalışmaları hakkında bilgi verdiğini söyleyen Başkan Kadir Topbaş, “Biz belediye, hizmet, itfaiye binalarımızı ve bize ait olan köprü ve kavşakları güçlendirdik. Valiliğe bağlı hastane gibi bazı yapıların halen güçlendirmeye ihtiyacı var. Kendisine İstanbul’daki sivil yapıların deprem konusunda bahsettikleri firmalara ihtiyaç duyabileceklerinden bahsettim” dedi.   

 

Binaların depreme karşı güçlendirilmesi konusunda Yeni Zelandalı firmalarla, belediyenin teknik elemanlarının, İMP’deki uzmanların ortaklaşa bir panel yapacaklarını belirten Başkan Topbaş, “Bu konunun teknik tartışmaya açılmasını ve orada neler yaptıklarını, ne tür yöntemler izlediklerini göstermelerini istedik. Böyle bir mutabakatımız oldu. Sayın Büyükelçi ile bizim Genel sekreter Yardımcılarımız böyle bir hazırlık yapacak. Burada bir sunum yapacaklar. Bu sunum sonunda ilgililer, arzu edenler bu işe girebilecekler” diye konuştu.

 

Türkiye’de halka ait yapılarda deprem güçlendirmesi yapabilmek için bazı yasal düzenlemeler gerektiğini, ayrıca kat mülkiyeti yasasının çıkartılmasının beklendiğini hatırlatan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Bu gerekli. Bundan dolayı güçlendirme yapamayanlar var. Bir de vatandaşlara kredi imkanı verilmesi lazım. Çünkü bir maliyet var. Sayın Bakanla, çok uzun vadeli böyle bir fırsat hazırlayabilirsek vatandaşlarımız da hızlı bir şekilde güçlendirmeye girebilirler diye konuştuk.”   

 

Yeni Zelanda’nın da Türkiye gibi önemli bir fay hattı üzerinde bulunduğunu söyleyen Bakan Hon Clayton da, “1999’da yaşanan büyük trajediden sonra İstanbul’u geleceğe hazırlamak gerekiyor. Bu noktada Yeni Zelanda’daki şirketlerin İstanbul’a yardımcı olmaktan çok büyük memnuniyet duyacağını ifade etmek istiyorum” dedi.  

 

Yeni Zelandalı Beka ve Robinson mühendislik firmalarının ICT Havayolları ile birlikte Sabiha Gökçen Havaalanı’nda depreme dayanıklı malzeme üretimi konusunda çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Clayton, “Sayın Başkan Kadir Topbaş’ın İstanbul gibi bir dünya metropolündeki çalışmalarını çok başarılı bulduğumu da söylemeliyim” şeklinde konuştu.