Başkan Topbaş cezaevindeki tiyatro coşkusuna ortak oldu 23.6.2007

Bayrampaşa Cezaevi’ndeki 30 mahkum, cezaevinde “Batakhane Güzeli” adlı tiyatro eserini sergiledi. Başkan Topbaş ve Başsavcı Engin oyunu hükümlülerle birlikte izledi.

Bayrampaşa Cezaevi’ndeki 30 mahkumdan oluşan Bayrampaşa Cezaevi Tiyatro Topluluğu, Erman Canatan’ın “Batakhane Güzeli” oyununu sahneye koydu. Bayrampaşa Cezaevi Tiyatro Salonu’nda sahnelenen oyunuBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin hükümlülerle birlikte izledi. Sinema ve Tiyatro Sanatçısı Turgay Tanülkü’nün yönettiği oyunda 30 mahkum ile tiyatro öğrencisi Candan Ersoy rol aldı.  

 


“Cezaevindeki hükümlü insanlarımız da bizim insanlarımız. Tasa ve keder içinde olan bu insanlarımızın yanında olduğumuzu hissettirmek ve böyle sanatsal etkinliklerle hayatın güzel yanlarını hissettirmek de yöneticiler olarak bizlerin görevidir” diyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş hükümlülerin yaşamları süresince bir takım aktivitelerin içinde olmasının önemine değindi.  

 

Kadir Topbaş, “Hükümlülere günlük yaşamla dıştaki yaşamı birleştirici bir takım fırsatların verilmesi çok önemli. Cezaevinde tamamen duygusallık ve içe kapanıklık yerine, sanata, estetiğe ve duyguların yeşermesine neden olacak bir takım fırsatların oluşturulması lazım. Bu tiyatronun hükümlü oyuncular ve seyirciler için ne kadar heyecan verici olabileceğini tahmin ediyorum. Hayat her şeye rağmen devam ediyor. Hayatla olan bağları kültürle, sanatla sürekli zinde tutmak lazım. Bugün buraya böyle bir destek vermek için geldik” diye konuştu.        

 

Cezaevlerinin kültür ve sanat etkinlikleri ile anılmasından mutlu olduklarını dile getiren İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin ise, “40 yıla yakındır hizmet veren Bayrampaşa Cezaevi Silivri´deki cezaevleri tamamlandığında tahliye edilecek ve mahkumlarımız daha iyi koşullara kavuşacak” diye konuştu.  

 

Tiyatro gösterisi yapan mahkumlar da suçlarıyla anılmak yerine sanatlarıyla seyircilerin karşısında olmaktan son derece mutlu olduklarını kaydettiler. Mahkumların altı aylık çalışmayla hazırladığı 1,5 saatlik oyun izleyenlerden büyük alkış aldı. Osmanlı Devleti’nin son döneminde İstanbul’da yaşayan bir külhanbeyinin aşkını anlatan tiyatro eseri, Bayrampaşa Cezaevi’nde sahnelenmeye devam edecek.