Başkan Topbaş OECD Genel Sekreteri Jose Angel Gurria ile görüştü 21.6.2007

OECD Genel Sekreteri Jose Angel Gurria, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret etti. Küresel ısınmanın ele alındığı görüşmede Gurria, Türkiye’nin de içinde bulunduğu üye ülkeleri her zaman desteklemeye hazır olduklarını söyledi.

İstanbul OECD toplantısına ev sahipliği yaparken, OECD Genel Sekreteri Jose Angel Gurria da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında ziyaret etti. Görüşmede Genel Sekreter’e nezaket ziyaretinden dolayı teşekkür eden Başkan Kadir Topbaş, şehirlerin dünya üzerindeki etkileri nedeniyle sorunları çözmek, insanların yaşam alanlarını daha iyi hale getirmek, deprem riski başta olmak üzere birçok konuda çalışma yaptıklarını söyledi. Gurria’nın da her alanda kendilerine yardımcı olacağını ifade ettiğini dile getiren Başkan Topbaş, yerel diplomasinin önemine dikkat çekti.  

 

Tüm dünyanın iklim değişiklerinden dolayı tedirgin durumda olduğunu ve dünya iklimini en çok şehirlerin etkilediğini dile getiren Kadir Topbaş, karbondioksit salınımını ortaya çıkartan büyük kentler olduğu için bunları bertaraf etmenin de yerel yöneticilerin görevi olduğunu vurguladı. Yeni yapılan binalarda çatıların bahçe haline getirilmesinin şehrin sera etkisinden kurtarılması adına iyi bir örnek olacağını düşündüğünü ifade eden Topbaş, herkesin dünyada çevreci anlayış içinde olması, çevrenin korunabilmesi, yaşam alanlarının geleceğe taşınmasında hassasiyetini sürdürmesi gerektiğini kaydetti. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Tüm yaşam alanlarını en ideal boyutta insanlık için hazırlamak görevi, yerel yöneticiler olarak bize düşüyor. Bu adımları atıyoruz” dedi.  

 

Gurria; “İstanbullular Başkan Topbaş’ın engin vizyonundan çokça yararlanıyor”      OECD Genel Sekreteri Jose Angel Gurria da geçen yıl bölgesel kalkınma raporuyla ilgili olarak İstanbul’a geldiğini ve kentin karşılaştığı sorunlara üretilebilecek muhtemel çözümler üzerinde durduklarını söyledi. Şimdi de şehrin karşılaştığı başka sorunlar üzerinde durduklarını, iklim değişikliği ve deprem riski gibi konuların dünyanın çeşitli şehirlerinde de yaşandığını dile getiren Gurria, Başkan Topbaş’ın engin vizyonu ve dinamizminden şehir halkının çok yararlanacağını düşündüğünü kaydetti.  

 

Şehirlerde dünyanın her tarafında hızlı bir şekilde yaşandığını ve problemlerin arttığını belirten Gurria, “Çözüm artık ulusal ve bölgesel boyutta değil, yerel boyutta aranmalı. Çünkü sorunların büyük bölümü şehir merkezlerinden kaynaklanıyor. İnsanlar artık şehir merkezinde yaşamayı tercih ediyorlar. Birçok sorun da artık şehirlerde yaşanıyor ve bu sorunlar belediye başkanlarının omuzlarında. Ekonomik büyüme, işsizlik, rekabet, turizmi çekme konusundaki çalışmalar, bilgi endüstrisi, kirletmemeye yönelik endüstriler, karbon emisyonu, trafik, sağlık, eğitim tesisleri, su bunların hepsi birer sorun teşkil etmektedir ve belediye başkanlarının omuzlarında yer almaktadır. Üye ülkelerimizi desteklemeye her zaman hazırız” diye konuştu.

 

Görüşmenin sonunda Başkan Topbaş, Gurria’ya 16. Yüzyıl tekniğiyle yapılmış ve üzerinde Kız Kulesi bulunan çini pano hediye etti.