9 bin başarılı öğrenci bu yıl da bisikletle ödüllendirildi 10.6.2007

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, Başkan Kadir Topbaşın katılımıyla düzenlenen “Karne Şenliği”nde 9 bin başarılı öğrenci bisikletle ödüllendirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen resmi ve özel ilk - orta öğretim okullarını ilk üç sırada bitiren bütün öğrencilere bisiklet hediye edilmesi uygulamasına bu yıl da devam edildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla Zeytinburnu Abdi İpekçi Spor Salonu’nda düzenlenen “Karne Şenliği”nde 9 bin başarılı öğrenciye bisiklet dağıtıldı.

 

Başkan Topbaş; “Gençliğimizle geleceğe emin adımlarla yürüyoruz…”        

Gençlere, “Her biriniz okullarınızda gayretli ve başarılı bir eğitim dönemine imza atarak velilerinizi, öğretmenlerinizi, bizleri ve ulusumuzu mutlu ettiniz” diye seslenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da “Maalesef zaman zaman zaman tünelinde kalmış bazı kimseler, bugün gençliğimiz tahrik etmek suretiyle geçmişte kalan yanlış fikirleri yeniden canlandırmak istiyorlar. Ben inanıyorum ki, aileler ve gençlerimiz bu tip tahriklere, milletimizi bölmeye çalışanlara asla prim vermeyecektir. Gazi Alpaslan’dan Fatih’ten Aziz Atatürk’ten günümüze kadar Anadolu’yu bize yurt yapan nice şehitler verdik. Halen de bu vatan uğruna şehitler vermekteyiz. Yüreklerimiz yanıyor. Ama biliyoruz ki bu vatan bölünmez bütünlüğüyle, 73 milyonluk büyük bir aile ve kardeşlik anlayışıyla kol kola girerek, kimseye ödün vermeden geleceğe yürüyecektir. Siz yavrularımızın kendilerini en güzel şekilde yetiştirmesiyle, al bayrağın gölgesinde gelecek asırlara emin adımlarla yürüyeceğiz. Yarınlarımızın çok daha güzel olacağına inanıyorum. Hepinize eğitim hayatınızda başarılar diliyorum” diye konuştu.  

 

İstanbul genelinde 160 kilometrelik bisiklet yolu çalışması sürüyor…        

Dünyanın günümüzde çok farklı bir boyuta taşındığına ve bilginin avuç içine sığar hale geldiğine dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un ulaşım başta olmak üzere bütün sorunlarını çözmek için dev yatırımlar yapmaya devam ettiklerini söyledi. Kadir Topbaş, “Dünya her alanda büyük bir rekabet halinde. Sizler dünyanın diğer ülkelerindeki öğrencilerle rekabet halindesiniz. Nüfusunun yüzde 30’u 18 yaşın altında olan ulusumuzun, geleceğini iyi dizayn etmesi için öğrencilerimizin fiziki ortamlarını mükemmel hale getirmesi gerekiyordu. Buna mecburduk ve Milli Eğitim Bakanlığımızla birlikte İstanbul’da bunu sağladık. Bu yıl 4. kez verdiğimiz bir sembol niteliğindeki bisiklet ödülü, inanıyorum ki sizler için de gurur kaynağı olacaktır” diye konuştu.  

 

Daha önce söz verdikleri İstanbul genelinde 160 kilometrelik bisiklet yolu yapma çalışmalarının hızla devam ettiğini ve belirli bir noktaya geldiğini müjdeleyen Başkan Topbaş, “Bisiklet kullanımını bir kültür ve bir alışkanlık. İnanıyorum ki İstanbul’da gelecekte bisiklet kullanımı yaptığımız yollar sayesinde daha da gelişecek” dedi.

 

“Donanımlı gençlere ihtiyacımız var…”        

Yüzyılımızda nitelikli beyinlere ve kendisini iyi yetiştirmiş donanımlı gençlere çok büyük ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Adeta bir seferberlik ilan ederek gençlerimize, öğrencilerimize yönelik çalışmaları İstanbul’da biz, Türkiye ölçeğinde Hükümetimiz yürütüyoruz. Aynı zamanda bir eğitim şehri olan İstanbul’un eğitim alanında da dünya ölçeğinde başarılara imza atmasını arzu ediyoruz. Çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz. Bu konuda hayırsever vatandaşlarımıza ihtiyacımız var. Hep birlikte elele vererek ulusumuzu geçmişte olduğu gibi dünyayı etkileyen bir ulus haline getirmek görevimizdir. Bunun için çok çalışacağız.”     

 

Ata Özer’den Başkan Topbaş’a teşekkür…  

İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer ise, Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul’daki eğitim hayatına verdiği desteğe dikkat çekerek, “Saygıdeğer Büyükşehir Belediye Başkanım, gönlünüz ve ufkunuz ne kadar geniş, insan sevginiz ne kadar büyük. Geleceğimizin teminatı çocuklarımız ve gençlerimiz için hizmetlerinize hız kesmeden devam ediyorsunuz. İstanbul’un değişik muhitlerinde kazandırdığınız okullar ve kapalı spor kompleksleriyle gurur duyuyoruz. Çocuklarımızın bu tesislerde yarınlara hazırlandığını gördükçe mutluluk duyuyoruz. Velilerimizin ve öğrencilerimizin bu nedenle gülen yüzleri bizlerin de en büyük mutluluğu oluyor. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü olarak eğitime verdiğiniz destekten dolayı şükranlarımızı arz ediyoruz” diye konuştu.     

 

“9 Bin Başarılı Öğrenciye 9 Bin Bisiklet” ödül töreni, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden Spor A.Ş. tarafından organize edildi. İstanbul’daki 3 bin okulu kapsayan bisiklet dağıtım töreninde, kaliteli malzemeden üretilen bisikletler ilköğretim ve liseyi birinci, ikinci ve üçüncülükle tamamlayarak mezun olan öğrencilere dağıtıldı. Şarkıcı Yalın’ın da bir konser verdiği Karne Şenliği’nde, ritim ve dans gurupları ile sporcuların şovları da öğrencilere temposu yüksek bir mezuniyet töreni yaşattı. Bisikletler İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne toplam 760 bin YTL’ye mal oldu.