“Mevlâna Yılı” muhteşem bir gösteriyle başladı 4.6.2007

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “Mevlâna Yılı” etkinlikleri, açılış resepsiyonunun ardından gerçekleştirilen muhteşem bir senfonik gösteriyle başladı. Başkan Topbaş, “Hz. Mevlana’nın derin sevgi ve hoşgörüsü asırlardan beridir İstanbul’da hayat bulmuştur” dedi.

Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin 800. doğum yılı dolayısıyla 2007 yılı BM ve UNESCO tarafından “Mevlâna Yılı” ilan edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hz. Mevlâna’yı anmak amacıyla Aralık ayı sonuna kadar devam edecek bir dizi etkinlik gerçekleştiriyor. Uluslararası sema gösterileri, mevlevihane gezileri, mehter gösterileri, sergiler, söyleşiler, konferans, şiir dinletileri gibi muhteşem organizasyonlar etkinlikler arasında yer alacak.   B

 

üyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından Mevlâna Celâleddîn-i Rûmî’nin 800. doğum yılı münasebetiyle önce Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda “Mevlâna Yılı” açılış resepsiyonu gerçekleştirildi. Ardından da Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda Hz. Mevlâna’nın hayatının anlatıldığı “Rumi” isimli muhteşem senfonik gösteri sergilendi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ev sahipliği yaptığı açılış törenine çok sayıda seçkin davetli katıldı. Törende İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan da hazır bulundu.

 

Başkan Topbaş; “Hz. Mevlana’nın fikirleri İstanbul’da hayat bulmuştur…”  

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, etkinliklerin “Mevlâna Yılı” ilan edilen 2007’de Hz. Mevlana’yı anlamaya ve onun inancından kaynaklanan derin hoşgörüsünü hissettirmeye yönelik olduğunu belirterek, büyük mutasavvıfın “Anlaşmak için aynı dili konuşmak önemli değil, aynı düşünceyi paylaşmak önemlidir” sözlerini hatırlattı. “Ne olursan ol yine gel, bizim kapımız umutsuzluk kapısı değildir” diyen Mevlâna Celâleddîn-i Rûmî’nin medeniyet kültürümüzün şekillenmesinde çok önemli bir role sahip olduğunu vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, “Hz. Mevlana sesimiz olarak sevgi dolu hislerimizi dün olduğu gibi tüm dünyaya bugün de yansıtıyor. Sevgisi, neşesi ve hoşgörüsüyle sadece kendi çağına değil, kendinden sonraki çağlara da ışık tutmuştur. Onun fikirleri her çağda taze ve öncüdür” diye konuştu. 

 

Konuşmaların ardından Başkan Topbaş ve beraberindekiler Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’na geçerek Rumi” isimli muhteşem senfonik gösteriyi izlediler. Projesini Orhan Şallıel’in hazırladığı ve Yılmaz Erdoğan’ın anlatımıyla gerçekleştirilen görsel, işitsel ve düşünsel gösterinin koreografisini ve danslarını Ziya Azazi hazırladı. Şiirler, gazeller, rubailerle donatılan gösteri müzik, dans ve tiyatro ile sergilendi. Senfoni orkestrası ve tasavvuf sazları, polifonik koro ve tasavvuf korosu, anlatıcılar, virtüözler, dansçıların yer aldığı Rumi’de, hafızların ve neylerin nefesinin, büyülü bir şekilde modern seslere karışımı ile Mevlâna Celâleddîn-i Rumî’nin tüm zamanlara ve gönüllere nasıl ulaştığı hissedildi.