“Demokrasi ve Küresel Güvenlik” İstanbul’da masaya yatırılıyor 2.6.2007

“2. İstanbul Demokrasi ve Küresel Güvenlik Konferansı” Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İçişleri Bakanı Osman Güneş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla başladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ve 80 ülkeden bakan, bakan yardımcısı ve müsteşarların katıldığı “2.İstanbul Demokrasi ve Küresel Güvenlik Konferansı” başladı. TİM Maslak Show Center’da düzenlenen konferansa, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İçişleri Bakanı Osman Güneş, Eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ve İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın yanı sıra 80 ülkenin bakan, bakan yardımcısı ve müsteşarları katıldı.  

 

14-16 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen konferansta 490 sunum yapılacak.

Konferansa 80 ülkeden bakan, müsteşar ve emniyet müdürü seviyesinde güvenlik konularının üst düzey yöneticiler ve konusunda uzman akademisyenler katılıyor. Küresel suçlar, terör ve güvenlik konularının tartışıldığı konferansın amacı ve hedefleri, tüm dünyanın temel sonunu olan küresel suçlar ve terör konusunda önemli işbirliği adımlarının atılması olarak açıklandı. Konferansta, Demokrasi ve Polislik Kavramlarına Karşılaştırmalı Bakış, Terörizm: Küresel Bir Problem, Güvenlik Örgütlerinde Güncel Konular, Suç Kavramı Üzerinde Yeni Yaklaşımlar ve 21. Yüzyılda Demokrasi ve Yeni Yönetim Yaklaşımları gibi konular ele alınıyor.  

 

Dışişleri Bakanı Gül; “Terörü engellemek için Irak hiçbir şey yapmıyor”     

Törende konuşan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül terör örgütü PKK’yı engellemek için Irak’ın hiç bir şey yapmadığını belirterek, “Terör yalnızca Türkiye´nin değil, tüm dünya ülkelerinin sorunudur. Bu konuda herkes üzerine düşeni yapmak durumundadır. Irak uyarılarımıza rağmen PKK terörüne karşı hiç bir önlem almadı. Son bir yıl içerisinde Irak menşeli 2 ton patlayıcı ele geçirilmesi, bunun en somut örneğidir. Oysa Türkiye Saddam´dan kaçarken Irak halkı için bir gecede sınırlarını açmış, bu sayede on binlerce insan ölümden kurtulmuştu. Biz onlara bir gecede sınırımızı açmıştık” diye konuştu.  

Konferansta Türkiye ve Karadağ Hükümetleri arasında 'Polis İşbirliği Anlaşması' da imzalandı. Anlaşmaya Türkiye adına İçişleri Bakanı Osman Güneş, Karadağ adına ise İçişleri Bakanı Yusuf Kalemperovic imza attı.