Fransız Elçi İstanbul’daki çalışmalara hayran kaldı!.. 27.12.2007

Fransa Büyükelçisi Bernard Emie ve Avustralya Büyükelçisi Peter Doyle Başkan Topbaş’ı ziyaret etti.

Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Bernard Emie, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Başkan Kadir Topbaş, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, görüşmede Büyükşehir Belediyesi’nin Fransa ile olan yatırımlarının ele alındığını belirterek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Fransız Yatırım Ajansı ve Avrupa Yatırım Bankası’ndan fonlar ve krediler aldığını hatırlattı.

 

Fransa ile 1,5 milyar euroluk anlaşma gündemde…

Metro başta olmak üzere Fransa ile olan işbirliğini daha da geliştirmek amacıyla görüşmeler yaptıklarını anlatan Başkan Topbaş, görüşmelerde 700 milyon euroluk bir anlaşma noktasına gelindiğini, ayrıca 120 bin euroluk bir çalışma olduğunu, toplamda 1,5 milyar euroyu bulacak bir kaynak ve kredi oluşturulması için görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden İGDAŞ ile Fransız gaz firmasının birlikte bir çalışma yürüttüklerine dikkat çeken Kadir Topbaş, karşılıklı teknik eleman ve başka ülkelerde işbirliği olanaklarını geliştirmek için çalışmalar yaptıklarını vurgulayarak, “İnanıyorum ki, çalışmalarda karşılıklı iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesinde bizim katkımız olacak” dedi.

 

Emie; “İBB’nin çalışmalarına büyük hayranlık duyuyorum”

Fransa Ankara Büyükelçisi Bernard Emie de açıklamasında Başkan Kadir Topbaş ile görüşmekten mutluluk duyduğunu ifade ederek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile elle tutulur projeleri daha da geliştirmeyi istediklerini kaydetti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmalara son derece hayranlık duyduğunu dile getiren Emie, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin her alanda yaptığı çalışmalara hayranlık duyuyorum ve insanların hizmetinde olan bu projelerin gerçekleştirilmesine katkıda bulunmak istiyorum. İstanbul ve Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi için tüm imkanları değerlendirileceğiz” diye konuştu.

 

Öte yandan, Avustralya Büyükelçisi Peter Doyle de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Görüşmenin nezaket ziyareti olduğu belirtildi. Ziyaretlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mesut Pektaş da yer aldı.