Dünyanın en büyük ağaçlandırma seferberliğini Başbakan Erdoğan başlattı 26.12.2007

Melen Projesi’nin resmi açılışı ve 2 milyon 300 bin hektarlık alanı kapsayan dünyanın en büyük ağaçlandırma seferberliği Başbakan Erdoğan, Bakanlar Eroğlu ve Özak ile Başkan Topbaş’ın katıldığı bir törenle gerçekleştirildi.

Melen Projesi’nin resmi açılış töreni ve Türkiye çapında 2 milyon 300 bin hektarlık alanı kapsayan dünyanın en büyük ağaçlandırma seferberliği İstanbul’da düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Cevahir Otel’de yapılan törene Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın yanı sıra Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti Yöneticileri, çok sayıda vali ve belediye başkanı katıldı. Kurtlar Vadisi isimli dizi filmin başrolünde Polat Alemdar karakterini canlandıran Necati Şaşmaz, Senarist ve Oyuncu Hasan Kaçan ee Türkiye İzcilik Federasyonu üyesi izci gençler de programda yer aldı.

 

Başbakan Erdoğan; “Melen suyu İstanbul’a hayırlı olsun…”

Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’un su ihtiyacının bir kısmını karşılayacak Melen Projesi’nin resmi açılışını yaptıklarını ve Türkiye’nin aydınlık, yeşil yarınlarının oluşturulması, erozyonun önlenmesi için milli ağaçlandırma seferberliğinin başlattıklarını belirterek, “Melen suyu projesi 20 Ekim’de devreye alındı, 23 Ekim’den itibaren İstanbul halkı bu suyu kullanmaya başladı. Anayasa değişikliği nedeniyle yapılan referandum yasaklarına denk gediği için resmi açılışı bugüne kaldı. Bu projenin İstanbul halkına ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Geçtiğimiz yaz aylarında susuzluk tedirginliğini inşallah bir daha yaşamayacağız. İstanbullular susuzluğun ne olduğunu bilir” dedi.

 

“İstanbul’un 30-40 yıllık su sorununu çözecek projeler üretiyoruz”

Suyun başlı başına bir medeniyet olduğunu vurgulayan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin su kaynakları açısından zengin, ancak kullanılabilir su potansiyeli açısından yoksul bir ülke olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü; “Görevi devraldıktan sonra 990 milyon YTL harcadık. Hemen hemen buna yakın bir para harcanarak ilave yatırımlarla Melen’i İstanbul için daha bereketli hale getireceğiz. Güncel sorunu çözmenin yeterli olmadığını biliyoruz. Bizim 30-40 yıllık su sorunun çözecek projeler üzerinde kafa yoruyoruz.”

 

“Türkiye ağaçlandırmada Avrupa birincisi, dünya üçüncüsü…” 

“İstanbul bizim için vizyon kent, İstanbul’un suyu yok dedirtmeyiz. Bunlar bizim için çok önemli” diyen Erdoğan, iklim değişikliklerini yavaşlatma amacıyla gerçekleştirilen çalışma kapsamında Türkiye’nin 2007 yılında dikilen 200 milyon fidanla Avrupa’da birinci ve dünya genelinde üçüncü sırada yer aldığını kaydetti.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün diyoruz ki ağaç dikiniz ki ama bir insan bile yeşillikler arasında olduğunu fark etsin. Çevre ve Orman Bakanlığımızın koordinesinde tüm resmi-sivil kurum ve kuruluşlarımız ve vatandaşlarımız ile birlikte milli ağaçlandırma seferberliğini başlatıyoruz. Peygamberimizin Kıyamet kopmakta iken bile elindeki fidanı dikmeyi ihmal etme sözünü ve bunu tavsiye eden insanlarız. Ağaçlandırma seferberliği ile ülkemizi yeşillendirmeyi topraklarımızı korumayı ve halkımızı yaşadığı yerde mutlu etmek istiyoruz. Ağaçlandırma, erozyonla mücadele ve iyileştirme çalışmalarını hızlandıracağız. Ağaçlandırma seferberliği kapsamında 2012 yılına kadar 2 milyon 100 bin hektarlık alanı ağaçlandıracağız. Bu Trakya bölgesi kadar bir toprağın yeşille kaplanması demektir. İlgili tüm kuruluşların bütçelerinden yeterli gelir ayrılacak ve yer tahsisi konusunda her türlü kolaylık sağlanacak” şeklinde konuştu.

 

Bakan Eroğlu; “İstanbul’da susuzluk tehlikesi kalmadı”

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu da İstanbul’da bidonlu günlerin herkes tarafından hatırlandığına dikkat çekerek, 1994 yılının mart ayında göreve geldikten sonra Başbakan Erdoğan ile işe başlayarak Elmalı Barajı’nı kısa sürede devreye soktuklarını, İstanbul’daki arıtma tesisi kapasitesini 4 misli, isale hattı kapasitesini 5 misli, terfi hatlarını ise 6 misli arttırdıklarını söyledi.

 

İSKİ Genel Müdürlüğü görevinde İstanbul’un içme suyu hattının yüzde 97’sini tamamen yenilediklerini ve suya hasret İstanbulluları suya kavuşturduklarını dile getiren Bakan Veysel Eroğlu, şöyle konuştu; “Bu dönemde İstanbul’da kuraklık yaşandı. Melen Çayı’nın İstanbul’a ulaştırılması için Başbakanımızın emriyle harekete geçtik. Şafak Hareketi adını verdiğimiz bu projeyle 20 Ekim’de suyu İstanbul’a getirdik. Çok zor bir projeydi. Binlerce işçi çalıştırdık. Bugüne kadar 990 milyon YTL para harcadık. İstanbul’da bu sayede susuzluk tehlikesi kalmadı. Bundan böyle İstanbul ve diğer büyük şehirler asla su kesintisi yaşamayacak. İstanbul’un yaklaşık günde 2 milyon metreküp su kullandığını düşünürsek, bu boruyla şehrin su ihtiyacının üçte biri karşılanacak. Şantiye şeflerimizin, işçilerimizin ne çektiğini biz biliyoruz. Çalışan tüm işçilerimize teşekkür ederiz.”

 

Başkan Topbaş; “Bulgaristan’dan İstanbul’a su getiriyoruz” 

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, Melen Çayı’nın İstanbul’a yılda 268 milyon metreküp su tedarik edeceğini, bunun da İstanbul’da kullanılacak suyun yüzde 26’sına tekabül ettiğini söyledi. Başkan Topbaş, “Melen Çayı’nın diğer etapları konusunda Başbakanımız talimatı var. Çalışmalarımız hızla sürüyor. Öte yandan, Bulgaristan ile Türkiye sınırında bulunan Rezve Deresi’nden İstanbul’a su getireceğiz. Rezve ile Melen’i birleştirdiğimizde İstanbul’un yıllık su tüketiminin yarısını karşılamış olacağız. Atıksuların rehabilitesi konusunda da çok önemli çalışmalar yürütüyoruz. İnşaatı başlayan Ayamama Deresi Biyolojik Arıtma Tesisi’ni 2009 yılı sonuna kadar tamamlayacağız” diye konuştu.

 

Törende konuşmaların ardından canlı bağlantılarla Antalya, Giresun, Bursa, Uşak, Adıyaman, Yozgat, Malatya’ya bağlanılarak kampanya çerçevesinde ilk fidanlar dikildi.