Cumhuriyet Bayramı’nın en güzel fotoğrafları ödüllendirildi 25.12.2007

İstanbul’da gerçekleştirilen görkemli Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını ölümsüzleştiren en güzel fotoğraflar Başkan Topbaş tarafından ödüllendirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Cumhuriyetin 84. yıl kutlamalarının coşkusuna katkı sağlamak amacıyla 29 Ekim 2007 tarihinde Kız Kulesi ve Boğaz köprüsü arasında gerçekleştirilen ses, ışık ve havai fişek gösterilerine yönelik fotoğraf yarışmasında dereceye girenler ödüllendirildi.

 

“Atılan havai fişeklerin her bir kıvılcımı İstiklal Harbi’ndeki bir merminin izi!”

Taksim Metro İstasyonu Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, köklü bir geçmişi olan ve sevgi, hoşgörü üzerine kurulmuş kadim bir medeniyetimiz olduğunu belirterek, “Asırlardan beri dünyaya sevgi, hoşgörü ve barış yansıtan bir milletiz. Bir İstiklal Savaşı ve yüzbinlerce şehit verdik. Cumhuriyet Bayramı kutsal bir bayram ve birlikteliğimizin simgesi. Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını maalesef halkımızın da coşkuyla katıldığı ve heyecanını duyduğu görkemli kutlamalar haline getiremediğimizi gördük. Bu nedenle geçen yıl ile bu yıl özel kutlamalar düzenledik. Hazırlamış olduğumuz bu görkemli kutlamanın belgelendirilmesini arzu ettiğimiz için de böyle bir fotoğraf yarışması düzenledik” diye konuştu. 

 

Zaman zaman bu kutlamaya büyük rakamlar harcandığı yönünde eleştiriler aldıklarını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, “Bu coşkuyu yaşamanın ve yaşatmanın maliyeti ölçülmez. Bugün hepimizin yürekten haykırdığımız bir gün olmalı ve bu çocuklarımız bu heyecanı yaşamalı. Bu heyecanı milletçe paylaşmalıyız. Dünya bu kutlamaları takip etmeli ve bu kutlamalara katılmak için ülkemize gelmeli. Bu kendini hissettirme adına dünyaya bir haykırıştır. Olaya bu boyutta bakmak lazım. Atılan havai fişeklerin her bir patlamasından çıkan ışık huzmesini İstiklal Savaşı’ndaki her bir merminin izi gibi görmek lazım” şeklinde konuştu.

 

Bu coşkuyu ve heyecanı İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yaşatmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Kadir Topbaş, “Birçok yurttaşımız memnuniyetini direk ya da dolaylı olarak bize bildirdi. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bizi biz yapan değerlere sahip çıkmazsak, geçmişimizi unutmuş olarak geleceğimizi tasarlamamız mümkün değil. Kutlamaların Sidney’deki yılbaşı kutlamalarından daha etkili olduğunu İstanbul’da bulunan yabancı konuklarımızdan duydum” dedi.

 

“85. yıl kutlamaları daha mükemmel olacak…” 

Bu yılki Cumhuriyet Bayramı’nda muhteşem bir kutlama gerçekleştirdiklerini ve izleyenlerin, görenlerin çok etkilendiğini dile getiren Başkan Kadir Topbaş, 85. yıl kutlamalarının daha mükemmel olacağını müjdeledi. “Cumhuriyet Bayramı En Güzel Kutlama Fotoğrafları” yarışmasına 165 fotoğraf sanatçısının 709 eserle katıldığını ve her bir fotoğrafın çok güzel ve çok farklı duygular yansıttığını vurgulayan Başkan Topbaş, yarışmanın ödüllerinden çok bu yarışmaya katılmış ve dereceye girmiş olmanın çok önemli olduğunu kaydetti. Sergide bu fotoğraflardan seçilmiş 66 eserin yer aldığını ve bunlardan 59 tanesinin Büyükşehir Belediyesi tarafından bedelleri ödenerek satın alındığını belirten Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

 

Cumhuriyet kutlamaları ve laleler İstanbul’u dünyaya tanıtacak…

“Bu yapılmış olan çalışma bir ilk, ama her yıl devam edecek ve Taksim Metrosu’nun bu tünelinde sergilenecek. Yarışmaya katılan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İstanbul’da 6 ay aralıklarla dünyayı etkileyecek iki büyük şey düşündük. Bunlar kentin tanıtımında da çok önemli. Öyle bir şey yapmalıyız ki dünyanın dikkatini İstanbul’a çekmeliyiz diye düşündük. Birincisi Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, bunu başardık. Diğeri de laleler. Göreceksiniz Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ve diktiğimiz laleler dünyanın yakın ilgisini çeken, İstanbul için önemli bir ekonomik kaynak haline getireceğimiz iki büyük olgu olacak. Bu şehir 6 ay aralıklarla iki büyük hadiseyi dünyaya yaşatacak. İnanıyorum ki gelecek yıl bu Cumhuriyet Bayramı coşkusunu izlemek için sahillerde boş yer bulunamayacak.”