Büyükşehir’den engellilere akülü sandalye ve işitme cihazı… 22.12.2007

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dünya Özürlüler Günü’nde engelli vatandaşlara 200 akülü tekerlekli sandalye, 500 işitme cihazı ve 150 ses kayıt cihazı hediye etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSÖM (İstanbul Özürlüler Merkezi), 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü’nde engelli vatandaşlar ile ailelerini Feshane Kültür Merkezi’nde bir araya getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ev sahipliği yaptığı törene AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Başkanı Ramazan Baş ve engellilere dağıtılan 200 akülü sandalyeyi hediye eden Dünya Göz Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Eray Kapıcıoğlu da katıldı.

 

Başkan Topbaş; “Projeler Özürlüler Komisyonuna onaylatılarak hayata geçecek…”   Gecede konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yaptıkları projeleri Belediye Meclisi Özürlüler Komisyonu’na onaylatarak hayata geçirdiklerini söyledi. Ulaşım konusunda engellilerin yaşadığı problemleri çözmek için projeler hazırladıklarını ve bunların yakın zamanda hayata geçirileceğini ifade eden Topbaş, “İstanbul genelinde yapılan üst ve alt geçitleri engellilere göre tasarlıyoruz. Bir kentin medeniyet ölçüsü, o kentteki özürlülerin kenti kullanabilmesiyle doğru orantılıdır. Şehrimizde ne kadar özürlüyle bir araya gelebiliyorsak bu kent o kadar moderndir, o kadar gelişmiştir” diye konuştu.

 

Göreve geldiklerinde İstanbul’da sadece 2 özürlüler merkezinin bulunduğunu ve kendi dönemlerinde 16 merkez daha ilave ederek bu sayıyı 18’e çıkardıklarını hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’daki diğer yerel yönetimlerin de özürlüleri dikkate alan projeler geliştirmeye başladıklarını ifade ederek, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak uygulamaya koyacağımız projeleri, Özürlüler Komisyonu'nun onayını aldıktan sonra sisteme dahil edeceğiz” dedi.

 

“Çağrı Merkezi’ projesi hayata geçiyor…  

Özürlüler merkezlerinde yılda yaklaşık 100 bin özürlünün hizmet aldığını, bu merkezlerin 55 bin 219 üyesinin olduğunu belirten Kadir Topbaş, özürlülerin en başta gelen sorununun istihdam olduğunu vurgulayarak, “Özürlüleri dikkate alan, onları da toplum içinde görmek isteyen bir anlayışın oluşması gerekir. Büyükşehir Belediyesi olarak biz de özürlülere istihdam konusunda yardımcı olmak maksadıyla ‘Çağrı Merkezi Projesi’ni hayata geçiriyoruz. Bu proje ile çağrı merkezi eğitimi için kayıtlara bu hafta başladık” şeklinde konuştu. Kadir Topbaş, özürlü ve yaşlılara, bu kişilerin kent yaşantısından daha fazla yararlanmaları amacıyla aldıkları 40 özürlü aracıyla ulaşım hizmeti verdiklerini belirterek, şunları söyledi; “Toplu taşıma araçlarını kullanamayan vatandaşların bu hizmetten faydalanmalarını sağladık. Bize telefonla ulaşabildiğinde, nereye gitmek istiyorsa evinden alıp tekrar evine bırakıyoruz. Bu önemli bir hizmet ve biz bunu başardık. Bu proje çerçevesinde her gün toplu taşıma araçlarını kullanamayan 130 özürlüye hizmet veriyoruz. Göreve geldikten itibaren bin 356 adet akülü tekerlekli sandalye dağıttık. Bunlarla onlara kendi başına hareket edebilme özgürlüğünü verdik. Gayemiz tüm engelli vatandaşlarımızın dertlerine çare olmak, hayatın içine dahil etmek, yardımlarına koşmak ve umutla geleceğe yürümelerine yardımcı olmaktır.”  

 

Başkan Topbaş 200 akülü tekerlekli sandalye bağışlayan Dünya Göz Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Eray Kapıcıoğlu’na teşekkür ederken, Eray Kapıcıoğlu da bu konuda elinden gelen yardımı yapacağını kaydetti. Kapıcıoğlu teşekkür plaketini AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık’ın elinden aldı. Daha sonra Başkan Kadir Topbaş engellilere işitme ve kayıt cihazlarını takdim etti. Gecenin sonunda Çağlayan Zihinsel Özürlüler Gösteri Topluluğu da bir konser verdi.