Başkan Topbaş; “Yerel yönetimlerin dünya barışına katkısı çok büyük…” 17.12.2007

UCLG-MEWA Kongresi’nde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Biz yerel yöneticilerin, ülkelerimizin barışa olan katkısında küçümsenmeyecek kadar büyük payı olduğuna inanıyorum” dedi.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Kongresi, İstanbul'da başladı. Polat Rönesans Otel’de yapılan kongreye Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Eş Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Yalova, Uşak, Sakarya ve Bursa Valileri ile Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan katıldı. Kongrenin açılışında konuşan UCLG Eş Başkanı Kadir Topbaş, kentleşme, demokratikleşme ve küreselleşme sürecinde yerel yönetimlerin öneminin giderek arttığını belirterek, dünya barışına, kardeşliğe en güzel adımların yerel yönetimler tarafından atılabileceğini söyledi.

 

Konfüçyüs’ün dediği gibi “yakın kolay uzak zor idare edilir” anlayışının bir gereği olarak artık yönetimlerin yerelleştiğini ve katılımcılığın arttığını ifade eden Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “İnsanoğlu yeryüzünde var olduğundan bugüne kadar birçok yönetimleri denedi. Artık geldiği son nokta demokratik bir süreç. Bu katılımcılığı da beraberinde getirdi. Bu bağlamda kentlerin birer cazibe merkezi haline gelmesi ve gelişmesi nedeniyle kenti yönetenlerin ciddi sorumlulukları ortaya çıktı ve barışa, kardeşliğe, huzura en güzel adımların yerel yönetimler tarafından atılacağı aşikar olarak belirlendi. Yerel diplomasi diye bahsettiğimiz ilişkilerin kurulması ortaya çıktı. Burada halka yakın yönetimlerin, bu ilişkiler münasebetiyle özellikle dünya barışına katkıları olacağını ifade etmek istiyorum. Başbakanımızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde, şimdi Yunanistan Sağlık Bakanı olan eski Atina Belediye Başkanı Dimitris Avramopulos ile karşılıklı ilişkilerin getirdiği dostluk ve yakınlaşmayı da gördük. Bu yerel diplomasinin getirdiği en bariz sonuç. Biz yerel yöneticilerin, ülkelerimizin barışa olan katkısında küçümsenmeyecek kadar büyük payı olduğuna inanıyorum. Bu buluşma, bölgemizde barışın, dayanışmanın, kardeşliğin yerleşmesi ve yaygınlaşması açısından çok faydalı olacaktır. Bundan dolayı bu toplantının, yerel yönetimlerin de ötesinde tüm dünya açısından son derece önemli sonuçları olacağına inanıyorum.”

 

“Kent Diplomasisi barışa ciddi katkı sağlıyor…” 

Bölgedeki sorunların çözümünde  “Kent Diplomasisinin” önemli bir yeri olduğuna inandığını dile getiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Topbaş, günümüzde “kent diplomasisi” kavramının giderek daha fazla önem kazandığının altını çizdi. Başkan Kadir Topbaş, “Kent diplomasisi ile devletler düzeyinde çözülemeyen birçok sorun karşısında çok ciddi başarılar elde etmektedir. Bu bölgenin yerel yöneticileri olarak, bizlerin de birer diplomat gibi hareket ederek, vatandaşlarımıza, savaşlardan, kavgalardan, yoksulluktan arınmış, huzurlu ve çağdaş kentler sunma sorumluluğumuz var. Teknolojinin gelişmesiyle üzerinde yaşadığımız dünya hızla ve önemli boyutta değişiyor. Tüm birimleriyle kentler, metropoller ve bölgeler de dâhil olmak üzere yerel yönetimler bu değişimlerin en önünde yer alıyorlar” diye konuştu.

 

‘UCLG 130 ülkeden 10 bin katılımcı ile ciddi bir güç…’

Yerel yönetimlerin giderek artan rolünün bir gereği olarak UCLG’nin ortaya çıktığını vurgulayan Başkan Topbaş, teşkilatın dünyada 130 ülkeden 10 bine yakın katılımcı ile ciddi bir güç haline geldiğini kaydetti. Ülkeler için BM neyi ifade ediyorsa, kentler ve belediyeler için de UCLG’nin aynı kabulü gördüğünü ifade eden Topbaş, ayrıca bu teşkilatın BM, AB ve OECD gibi kuruluşlarda yerel yönetimlerin tek meşru temsilcisi durumunda olduğuna dikkat çekti. Geçtiğimiz günlerde Güney Kore’de yapılan 2. Dünya UCLG Kongresi’ne de değinen Kadir Topbaş, 2 bine aşkın katılımcı ile gerçekleşen bu kongrede, özellikle iklim değişikliği, küresel ısınma ve BM’nin bin yıl hedefleri üzerinde durulduğunu ifade etti. İklim değişikliği ve küresel ısınmanın artık herkesin sorunu olduğuna dikkat çeken Topbaş, bundan sonraki süreçte tüm insanlığın ve yerel yönetimlerin bir çevreci mantıkla dünyaya yaklaşmaları gerektiğini ifade etti. UCLG’nin gelecek dönemdeki hedefleri arasında BM’de gözlemcilik sıfatının verilmesi ve banka kurma fikri bulunduğunu belirten Başkan Topbaş, Güney Asya Felaketi UCLG üyesi belediye başkanlarının girişimiyle felaket bölgesindeki 1 milyon çocuğun bakım ve eğitiminin Birleşmiş Milletler adına üstlendiklerinin altını çizdi.

 

UCLG Eş Başkanı Kadir Topbaş, UCLG’nin bundan sonraki hedefleri arasında banka kurmak ile dar gelirli bölgelere ve afet bölgelerine destek verilmesinin yer aldığını da sözlerine ekledi. UCLG-MEWA Genel Sekreteri Selahattin Yıldırım da UCLG’nin bugüne kadar yerel yönetimler alanında kurulmuş tüm birlikleri içine alan bir teşkilat olduğunu söyledi.

 

Toplantıda konuşmalardan sonra İstanbul’u tanıtan bir film ile sema gösterisi yer aldı. Daha sonra, basına kapalı olarak devam eden kongrede, 2004-2007 yılı faaliyet raporları sunuldu. UCLG-MEWA ana tüzüğünün kabul edileceği kongrede, ayrıca UCLG Dünya Konseyi ve UCLG Dünya Yönetim Kurulu’na ve UCLG-MEWA Başkanlığı, UCLG-MEWA Konseyi ve UCLG-MEWA Yönetim Kurulu'na seçilmiş üyeler onaylanacak. Kongre, 2008 yılı faaliyet programı ve bütçe görüşmelerinden sonra sona erecek.