İstanbul ile Cape Town ilişkileri gelişiyor 18.9.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Cape Town Belediye Başkanı Patricia De Lille’yi makamında ağırladı. Konuk Belediye Başkanı De Lille, İstanbul ile ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi.

Güney Afrika’nın Cape Town Belediye Başkanı Patricia De Lille, beraberindeki heyetle birlikte Başkan Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti. Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen görüşmenin ardından bir açıklama yapan Başkan Kadir Topbaş, Patricia De Lille’nin kendisine bir nezaket ziyaretinde bulunduğunu, görüşmede İstanbul ile Cape Town şehirleri arasındaki bilgi ve deneyim paylaşımında bulunmak konusunda mutabakata vardıklarını söyledi.

 

Patricia De Lille ile heyetinin Halk Ekmek A.Ş.’yi ziyaret ettiklerini ve çok başarılı bulduklarını belirten Başkan Topbaş, “Sayın Başkan, Cape Town’da Halk Ekmek tarzı bir uygulama yapmak istediklerini söyledi. Kurmak istedikleri ekmek üretim tesisi konusunda kendilerine teknik yardımda bulunacağız” diye konuştu.

 

İstanbul ile Cape Town arasındaki işbirliğini daha ileri taşımayı arzu ettiklerini ifade eden Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Sayın başkan ile turizm ve kültür başta olmak üzere diğer alanlarda da bilgi ve deneyim paylaşımında bulunmak için bir mutabakatımız oluştu.”

 

Konuk Belediye Başkanı De Lille de, İstanbul ile Cape Town arasındaki işbirliğini geliştirmek istediklerini belirterek, “Önümüzdeki sene medya sektöründen yirmi, turizm sektöründen de yirmi kişiyi Cape Town’da ağırlayacağız. Misafirlerimiz İstanbul’a döndüklerinde şehrimizi Türk insanına tanıtsınlar ve bu şekilde turizm hacmimizi arttıralım istiyoruz. Cape Town’a Johannesburg üzerinden aktarmalı uçak seferleri yapılıyor. Direk seferlerin başlatılmasını ve Türk insanının şehrimizde kalıp bizleri tanımasını istiyoruz” dedi.