Avrupa Bölgeler Komitesi Başkanı’ndan Başkan Topbaş’a ziyaret… 4.12.2007

Avrupa Bölgeler Komitesi Başkanı Michel Delebarre, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret ederek bir süre görüştü. Ziyarette Delebarre’ye Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul’daki çalışmaları ve projeleri hakkında brifing verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın daveti üzerine İstanbul’a gelen Avrupa Bölgeler Komitesi Başkanı Michel Delebarre, Saraçhane Belediye Sarayı’ndan Başkan Topbaş ile görüştü. Delebarre’ye Belediye Sarayı’nın brifing salonunda İstanbul’da yapılan yatırımlar ve projelerle ilgili bir brifing de verildi.

 

Başkan Topbaş; “Brüksel’de AB Bürosu açıyoruz…”

Görüşmenin ardında basın mensuplarına bir açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Michel Delebarre ile geçen Kasım ayında Brüksel’de bir görüşme yaptıklarını ve aralarında güzel bir dostluk oluştuğunu belirterek, Delebarre’yi İstanbul’a davet ettiğini söyledi. Delebarre’nin Türkiye’ye ve İstanbul’a ilk kez geldiğine dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Sayın Michel Delebarre Avrupa Birliği’nin kuruluşunun 50. yılı münasebetiyle Roma’da düzenlenen toplantıya beni özellikle davet etti. Bu birlik dışından belki bir belediye başkanı olarak davet edilen tek kişi bendim. Burada bir konuşma yaptım ve yine müşterek çalışmalarımız için bazı projeler geliştirdik. Kendilerine bu davetimizi kabul ettikleri için teşekkür ediyorum. Kendilerine İstanbullular adına tekrar hoş geldiniz diyorum.”

 

Delebarre; “İstanbul’un başarıları dünyaya örnek olabilir!...” 

İstanbul’da bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Avrupa Bölgeler Komitesi Başkanı Michel Delebarre de Başkan Topbaş’a kendisini İstanbul’a davet ettiği için teşekkür etti. Kadir Topbaş ile AB’nin kuruluş anlaşması Roma Anlaşması’nın 50. yılı nedeniyle organize edilen toplantıda bir araya geldiklerini dile getiren Delebarre, “İstanbul gerçekten olağan üstü bir kent. İstanbul demek, gerçekten tarih demek. Tüm dünyada iki kıtayı birleştiren tek kent olan İstanbul’un yönetimi de tüm büyük kentlerin yönetimi gibi aynı sorunlarla, aynı zorluklar baş etmek durumunda. İstanbul’un yaptıkları, İstanbul’un başarıları tüm dünyadaki diğer belediyelerin yaşadığı sorunlara çözümler getirebilir ve örnek teşkil edebilir. İstanbul geleceğin hazırlandığı bir kent. Sayın Belediye Başkanımızın nazik davetini kabul etmekten çok mutluyum” diye konuştu.

 

Kadir Topbaş, görüşmenin ardından Michel Delebarre’ye  Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nu gezdirdi. Delebarre’ye daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi AB İlişkileri Müdürlüğü tarafından İstanbul’u anlatan bir brifing verildi.

 

“İBB ve AB ilişkileri” konulu Brifing’de Avrupa Bölgeler Komitesi Başkanı Delebarre’e İstanbul hakkında bilgiler verildi, İstanbul’da gerçekleştirilen yatırımlar ve çalışmalar anlatıldı.  Delebarre, daha sonra ise Topkapı Sarayı ve Ayasofya Müzesi’ni ziyaret etti, ardından İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi’nde bir brifing daha aldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, akşam saatlerinde Michel Delebarre onuruna Çırağan Sarayı’nda bir akşam yemeği verecek.