Zafer Bayramı İstanbul’da da coşkuyla kutlandı 30.8.2007

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 85. yıl dönümü ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü kutlamaları dolayısıyla Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda ve Vatan Caddesi’nde tören düzenlendi.

Taksim Cumhuriyet Anıtı’ndaki törene Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, askerler, gaziler, sivil toplum kuruluşları ile diğer askeri ve mülki erkan katıldı. 

 

Törende İstanbul Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Garnizon Komutanlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı, üniversiteler, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları adına anıta çelenklerin konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, 1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman, anıt şeref defterini imzaladı. Orgeneral Koçman, deftere şunları yazdı; “Yüce Atatürk, yüce milletimizin en karanlık günlerinde eşsiz önderliğinle başlattığın ve kahraman Türk ordusunun ulusuyla bütünleşerek kazandığı Kurtuluş destanımızın ilahi büyük zaferi olan 30 Ağustos Zaferi'nin 85. yıl dönümünde şükran duygularımızı bir kez daha sunmak üzere huzurunuzdayız. Senin ve silah arkadaşlarının gerçekleştirdiği bir mucizenin eseri olan Türkiye Cumhuriyeti devletinin, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü ve belirlediğin temel nitelikleri, bugün ve gelecekte koruma ve kollama azim ve kararlılığımız bu uğurda ettiğimiz yemindeki inancımız gibi sürmektedir. Gösterdiğin çağdaş uygarlık düzeyi hedeflerinden bir an bile ayrılmayı düşünmeden, Atatürkçü düşünce sistemi rehberliğinde bu yolda yürüyeceğimizi bir kez daha teyit ederken, huzurunda hürmetle eğiliyor, bu ülke için canlarını veren aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle, şehit ailelerimizi ve yaşayan gazilerimizi minnetle anıyoruz.”  

 

Törenin ardından 1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman, Harbiye Orduevi’nde tebrikleri kabul etti. Aksaray Vatan Caddesi’nde resmi geçit töreni gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman tören aracıyla vatandaşların bayramını kutladı. Törende daha sonra İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi. Türk Silahlı Kuvvetleri adına Tören Komutanı Tuğgeneral Fikret Tolungüç, konuşmasını tank üzerinden yaptı. Tolungüç, bugünün Türk milletinin ve onun bağrından çıkan kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerinin önderliğinde şanlı Türk ulusunun en büyük zaferlerinden birinin heyecanla ve gururla kutlandığını söyledi. Büyük Atatürk'ün liderliğinde çelikleşmiş bir ulusal birlik ruhuyla dünyanın en büyük uluslarına karşı kazanılan bu zaferin, saltanattan ulusal egemenliğe, tebaa olmaktan ulus olmaya, meşrutiyetten cumhuriyete geçiş olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini oluşturduğunu vurgulayan Tuğgeneral Tolungüç, yüce Atatürk ve ordusunun düşmanlar tarafından toprakları işgal edilmiş, yetişmiş insan gücünü kaybetmiş bir ulusun yıkıntılarından, bir zafer çıkarmayı başardığını ve işgal güçlerini büyük bozguna uğrattığını dile getirdi. 

 

Tolungüç, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bilim ve aklı temel alan Atatürkçü düşünce sisteminin ışığında, geleneksel sağduyusuyla Türk ulusunun emrinde olmaya devam edeceğini söyledi. Tuğgeneral Tolungüç, 30 Ağustos Zaferini kazandıran Türk ulusunun ebedi komutanı Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşları ve aziz şehitleri rahmet ve minnetle andıklarını sözlerine ekledi. Daha sonra yapılan resmi geçit töreninde, askeri birlikler, gaziler protokolün önünden geçiş yaptılar. Tören geçişi sırasında 10 Yıl Marşı çalındı. Vatan Caddesi’ni dolduran İstanbullular da resmi geçit törenini coşkuyla izlediler.