Metrobüs’te ilk sefer 15 Eylül’de… 16.8.2007

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Mayıs 2006 yılında çalışmalarına başlanan metrobüsün Topkapı-Küçükçekmece arasındaki ilk seferini 15 Eylül’de yapacağını açıkladı.

Ayazağa Kavşağı inceleme gezisinin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Mayıs 2006 yılında çalışmalarına başlanan metrobüsün ilk ayağı olan Topkapı-Küçükçekmece hattının 15 Eylül’de tamamlanarak ilk seferini yapacağını açıkladı. Metrobüs projesinin İstanbul Üniversitesi’nin Avcılar Kampüsü’ne kadar uzatılan kısmının tamamlanmasının biraz zaman alabileceğini kaydeden Başkan Topbaş, “Metrobüs Avcılar’a kadar gidecek. Küçükçekmece-Topkapı hattımızı 15 Eylül'de devreye sokacağız. İşin uzamasının sebebi sadece yüzeye bir beton dökerek bariyer ve yol yapmak değil. Metrobüsün altındaki altyapının her şeyini yapmak için zaman gerekiyor. Ama ilk etabımızı okulların açılmasına yetiştireceğiz. Metrobüslerin gelmesinde bir aksama olabilir. Metrobüslerin gecikmesi halinde ise mevcut otobüsleri devreye sokacağız. Önemli olan oraya bir rahatlık getirmek. Küçükçekmece’den sıkıntılı gelen insanlarımız artık rahatlıkla gelecek” diye konuştu. 

 

Metrobüs köprüden geçerek Göztepe’ye kadar uzayacak  Metrobüsün tramvaylar gibi raylı sistem olmadığı için uzun süreli bir deneme seferi olmayacağını kaydeden Kadir Topbaş, metrobüs projesinin Beylikdüzü’ne kadar uzatılmayacağını belirtti. Başkan Topbaş, “Metrobs Avcılar Kampüsü’nden yola çıkarak Boğaz Köprüsü’nü de geçerek Göztepe’ye kadar gidecek. Tramvay ve metro gibi vatandaşımız araca binip gayet konforlu tertemiz işine, eğitimine gidecek. Metrobüs Beylikdüzü’ne ulaşmayacak çünkü oraya metro projemiz var. Şu anda orada yapılmış olan televizyon kulesine bir istasyon kurulacak. Daha sonra metro Silivri’ye kadar gidecek” şeklinde konuştu. 

 

Kadir Topbaş, “Metrobüs çalışmaya başlayınca E-5’teki minibüsler ve otobüsler kalkacak mı?” şeklindeki bir soruyu da “Bu hattan farklı güzergahlara kaydırma olabilir. Zaten metrobüs gibi rahat konforlu bir ulaşım olduktan sonra insanlar minibüsü ve otobüsü tercih etmeyecek. Biz de onları mağdur etmeden başka noktalarda istihdam edeceğiz” diye cevapladı.