Kore İstanbul’a Başkonsolosluk açtı 8.8.2007

Kore Cumhuriyeti İstanbul’a Başkonsoluk açtı ve ilk Başkonsolos Seong Tack Baek Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti.

Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen görüşmede konuşan Kore Cumhuriyeti (Güney Kore)  İstanbul Başkonsolosu Seong Tack Baek, ülkesinin İstanbul’da ilk kez başkonsolosluk açtığını ve kendisini de ilk başkonsolos olarak atadığını belirterek, “Kore Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler 50’nci yılına vardı. Kore Cumhuriyeti bu yıldönümünü kutlama amacıyla İstanbul’da bir başkonsolosluk açmaya karar verdi ve ben de ilk başkonsolos olarak görev yapacağım. Öte yandan, Kore ve Türkiye bu yıldönümünü kutlamak için İstanbul ve Ankara başta olmak üzere çeşitli şehirlerde kültürel etkinlikler düzenliyor. Bu etkinlikler yıl boyu sürecek” diye konuştu. 

 

Göreve yeni başlayan Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Seong Tack Baek’e görevinde başarılar dileyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da “İstanbul’a hoş geldiniz. Kore Cumhuriyeti ile Türkiye arasında uzun yıllara dayanan ve duygusal boyutta da gelişen derin bir ilişkimiz var. Her iki ülke arasında bu duygusal yakınlaşma 50 yılı aşkın bir süredir devam ediyor. İnanıyorum ki, İstanbul’daki ilk başkonsolos olarak göreve başlayan Sayın Baek de görevi süresince Türkiye ile Kore Cumhuriyeti arasındaki iyi ilişkilerin daha da gelişmesine katkıda bulunacak. Kore Cumhuriyeti’nin İstanbul’da bir başkonsolosluk açması ilişkilerimizin daha da gelişmesi açısından çok önemli. Sayın Başkonsolos ile birlikte özellikle iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da gelişmesi için çalışacağız. Kendilerine yeni görevinde başarılar diliyorum ve nezaket ziyaretinden dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.