ABD’nin yeni Başkonsolosundan Başkan Topbaş’a ziyaret 1.8.2007

Göreve yeni atanan ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Dr. Sharon Weiner Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen görüşmede konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ABD Başkonsolosu Dr. Sharon Weiner göreve yeni başlaması münasebetiyle kendisine bir nezaket ziyaretinde bulunduğunu belirterek, “Sayın Başkonsolos İstanbul’u 30 yıl öncesinden tanıdıklarını ve zaman zaman geldiklerini belirttiler. İstanbul’daki değişiklikleri yakinen takip ediyorlar. Ben de kendisini İstanbul’da yaptığımız çalışmalar, sosyal projeler ve şehrin gelişimi konusunda bilgilendirdim. Sayın Başkonsolosa yeni görevinde başarılar diliyorum” dedi. 

 

Dünyada artık yerel diplomasi ve yerel yönetimlerle ilişkilerin çok önemli olduğunu belirten Başkan Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak dünyanın her şehriyle bilgi ve deneyim paylaşımında bulunarak yerel ilişkileri daha da geliştirmek için çalıştıklarını vurgulayarak şöyle konuştu; “Türkiye ile ABD arasındaki ilişkileri en iyi şekilde kuran başkonsolosluklar ile yerel yönetimlerdir. Sayın Başkonsolos ile İstanbul’da birlikte iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek için çalışacağız. İnanıyorum ki ortak çalışmalarımız her iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesine katkıda bulunacaktır. Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ABD’nin New York Belediyesi ile ilişkilerimiz oldukça iyi. Sayın Başkonsolosun ülkesiyle olan yerel ilişkilerimizin gelişmesine katkıda bulunacağına da inanıyorum. Kendilerine İstanbul’a hoş geldiniz diyorum.” 

 

ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Dr. Sharon Weiner de Türkçe ‘Hoş bulduk’ dedi ve görüşmenin bir nezaket ziyareti olduğunu kaydetti. Başkan Topbaş’ın ilişkilerin daha da geliştirilmesi konusundaki görüşlerine katıldığını belirten Başkonsolos Weiner, “Türkiye’de görev yapmaktan dolayı çok mutluyum. Çok önemli ve canlı bir şehirde görev yapacak olmaktan da ayrıca mutluluk duyuyorum. Güçlü Türk-Amerikan ilişkilerini daha da güçlendirmek adına Başkan Topbaş ile birlikte çalışacağız. Türkiye en eski ve en önemli müttefiklerimizden biridir. Şu anda görev yapabileceğim daha önemli bir yer düşünemiyorum” diye konuştu.