Torino’dan Olimpiyat desteği… 14.9.2012

İtalya’nın Torino Belediye Başkanı Piero Fassino, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti. Başkan Fassino, İstanbul'un olimpiyatları gerçekleştirmek için tüm araçlara sahip olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İtalya’nın Torino Belediye Başkanı Piero Fassino’yu Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında kabul etti. Ziyaretin ardından Piero Fassino ile birlikte basın mensuplarına açıklama yapan Başkan Kadir Topbaş, nezaket ziyaretinde bulunan Fassino’ya teşekkür ederek, “İstanbul ve Torino arasında birtakım ilişkileri geliştirme ve yerel işbirliği konusunda görüşmeler yaptık. Tabii ki, günümüz dünyasında şehirlerarası iletişim çok önemli. Bu iletişim hem ulusların gelişmesine önemli katkı sunmakta, hem de dünya barışını önemli derece etkilemektedir” diye konuştu.

 

Fassino’nun kendilerini İtalya’ya davet ettiğini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Türkiye ile İtalya arasında gelişen ciddi bir işbirliği var. Ekonomik gelişmeler var. Bu konuda yerel yönetimler olarak da biz destek olmak istiyoruz” dedi.

 

Torino Belediye Başkanı Piero Fassino da İstanbul'un olimpiyatlar için donanımlı bir şehir olduğuna dikkati çekerek, “Olimpiyatlar hem tanınmışlık hem de dünyaya açılma açısından şehirler için çok büyük bir fırsattır. 2006 yılında Torino’da Kış Olimpiyatları gerçekleştirildi. Bu sayede de şehir gerçekten kalitesini artırdı. İstanbul’un da olimpiyatları gerçekleştirmek için tüm araçlara sahip olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

 

İtalya ve Türkiye’nin hem siyasi hem de ekonomik anlamda son yıllarda ilişkilerini çok geliştirmiş iki ülke olduğuna dikkat çeken Piero Fassino, “Sayın Kadir Topbaş’ın da dediği gibi hükümetler arası diplomasi çok önemli. Fakat şehirlerarası ilişkiler ve yerel diplomasi de günümüzde çok önemli bir yer teşkil ediyor. İstanbul kültürel açıdan çok önemli bir şehir. İtalya ve Türkiye arasında turizm alanında da işbirliği yapılabilir” diye konuştu.