Çilingoz’un muhteşem sahilleri Büyükşehir ile keşfediliyor… 24.9.2007

Binkılıç Beldesi’nde incelemelerde bulunan Başkan Topbaş, muhteşem doğasıyla keşfedilmeyi bekleyen Çilingoz sahillerinin yol, altyapı, çevre düzenlemesi ve cankurtaran ihtiyacının en kısa zamanda karşılanması için talimat verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bugün Çatalca’nın Binkılıç Beldesi’ndeki Çilingoz sahillerinde incelemelerde bulundu. İnceleme gezisinde Başkan Kadir Topbaş’a Çatalca Belediye Başkanı İsmail İp, Binkılıç Belediye Başkanı Gökay Savaşan ile Durusu Belediye Başkanı Engin Akman eşlik etti. 

 

Binkılıç Belediye Başkanı Gökay Savaşan’dan muhteşem doğasıyla keşfedilmeyi bekleyen Çilingoz sahilleri hakkında bilgiler alan Başkan Topbaş, tertemiz denizi ve kumuyla doğal bir plaj özelliği taşıyan sahile rahat ulaşılması için gerekli olan çevre yolu ve altyapı çalışmalarının bir proje dahilinde hızla tamamlanacağını söyledi. Sahilin çevre düzenlemesi ve cankurtaran ihtiyacının da en kısa zamanda karşılanması için talimat veren Kadir Topbaş, İstanbul’un bütün yerel güzelliklerini İstanbullulara ve turizme kazandırmak istediklerini kaydetti.  

 

Karadeniz kıyısında uzun, beyaz bir kumsala sahip olan Çilingoz sahilleri, dalgaların yüzyıllardır döve döve ilginç şekillere bezediği kayalıkların arasından denize karışan bir dereyle de güzelliğini pekiştiriyor. Bütün bu güzel tabloyu tamamlayan yeşil orman örtüsü de güzel bir tatil geçirmek isteyenlere hayal ettikleri güzellikleri sunacak çeşitte. Çilingoz koyunun iki başında şekillenen burunda adeta sanat eseri sayılabilecek güzellikte kayalıklara da rastlanıyor. 

 

İstanbul’a özel araçla 1 saat uzaklıkta bulunan ve Binkılıç Beldesi’nden 17 kilometrelik bir orman yoluyla ya da Terkos Gölü’nün kuzey kısmını takip eden Ormanlı, Karacaköy ve Yalıköy istikametlerinden ulaşılan Çilingoz sahili, yeni bağlantı yollarıyla İstanbul’a çok daha yakın, altyapı ve çevre düzenlemesiyle de çok daha güzel bir sahil olacak.